jún 19, 2022
567 Views
Komentáre vypnuté na Aký je rozdiel medzi kapitánskym kurzom a kurzom vodcu malého plavidla?

Aký je rozdiel medzi kapitánskym kurzom a kurzom vodcu malého plavidla?

Written by

Ak ste sa už plavili na lodi, iste ste počuli výrazy ako kapitánsky kurz či kurz vodca malého plavidla. Oba kurzy umožňujú absolventom kormidlovať lode rôznych rozmerov a na rôznych vodných plochách. V súčasnosti na popularite získava hlavne kapitánsky kurz, a to z dôvodu, že dovolenky na jachtách sa stávajú čoraz obľúbenejšími. Poznáte rozdiel medzi kapitánskym preukazom a preukazom pre vodcu malého plavidla?

Preukaz vodcu malého plavidla

Preukaz vodca malého plavidla budete potrebovať v prípade, že sa chcete plaviť na vnútrozemských vodných plochách – na riekach, jazerách a umelých vodných plochách. Samozrejme, že na nafukovací motorový čln alebo hliníkový čln s malým výkonom tento preukaz nepotrebujete. Vedeli ste však, že na riadenie silnejšieho vodného skútra toto oprávnenie potrebujete? Dávajte si na tento fakt pozor, pretože aj počas jazdy pri brehu rieky vás môže skontrolovať riečna polícia a dostanete pokutu. Kedy je nutné kurz vodcu malého plavidla absolvovať? Tento kurz musia mať spravení všetci ľudia, ktorí chcú riadiť plavidlo s výkonom vyšším ako 4 kW. Ak si teda pozeráte lode na predaj, tak budete nútení na kurz ísť. Pozor na to, že ak vaša loď či iné plavidlo má výkon motora silnejší ako 20 kW, je nutné získať preukaz vodcu malého plavidla kategórie A. Pre slabšie plavidlá stačí kategória B. Počas kurzu sa zoznámite so všetkými právnymi a bezpečnostnými normami, naučíte sa udržovať loď a získate vedomosti z oblasti plavebnej náuky.

Veliteľ námorného rekreačného plavidla

Pod pojmom veliteľ námorného rekreačného plavidla sa skrýva kapitánsky preukaz. Keďže jachty na predaj majú rôznu veľkosť a je rozdiel, či sa plavíte pri pobreží, alebo idete na šíre more, kurz sa delí na tri kategórie. Až najvyššia kategória A vás oprávňuje riadiť rekreačné plavidlo neobmedzene ďaleko od pobrežia. Pre príklad uvedieme tiež oprávnenie skupiny C, ktoré zahŕňa kormidlovanie lode do dĺžky 24 metrov do 12 námorných míľ od pobrežia. A aby nebolo všetko až tak jednoduché, tak pre riadenie plavidla na mori potrebujete tiež kurz rádiotelefonistu. Na záver vás čaká aj praktická časť kurzu, počas ktorej prejdete s plavidlom minimálne 200 námorných míľ. Zdá sa vám všetko komplikované a netrúfate si kurz robiť? Tak dajte prednosť vnútrozemským tokom alebo si na plavbu najmite profesionálneho kapitána.

 

 

 

Article Categories:
Ako na to