máj 7, 2024
200 Views
Komentáre vypnuté na Ako pripraviť bicykel na hlavnú sezónu

Ako pripraviť bicykel na hlavnú sezónu

Written by

Teplejšie počasie láka k bicyklovaniu, no predtým, než sa vydáte na cestu, je dôležité vášho dvojkolesového tátoša skontrolovať a pripraviť na sezónu. Aj keď ste bicykel cez zimu skladovali v ideálnych podmienkach, časom mohlo dôjsť k opotrebovaniu niektorých komponentov a celkovému znečisteniu. Overte si pred prvou jazdou stav hlavných komponentov a bicykel pripravte na sezónu a bezpečnú jazdu.

Prevencia je lacnejšia ako oprava

Pravidelná údržba bicykla vám ušetrí peniaze a predĺži jeho životnosť. Údržbu potrebujú nielen klasické bicykle, ale tiež elektrobicykle. Kontrola, čistenie alebo výmena poškodených častí zaručí bezpečné a pohodlné jazdy bez nepríjemných prekvapení na ceste. Občas niečo dotiahnuť a vyčistiť je oveľa lacnejšie, ako oprava v servise.

Čo na bicykli pravidelne kontrolovať?

  • Brzdy: Skontrolujte brzdové doštičky a brzdové páky. Dbajte na to, aby brzdy fungovali hladko a bez škrípania. V prípade potreby vymeňte nefunkčné komponenty.
  • Reťaz: Reťaz dotiahnite, aby bola napnutá. Nezabudnite ju aj premazať. Ak je reťaz hrdzavá alebo príliš opotrebovaná, je nutné ju vymeniť.
  • Plášte a duše: Skontrolujte tlak v kolesách a v prípade potreby ich nahustite. Vizuálne preverte poškodenia ako sú praskliny alebo vyduté miesta.
  • Prehadzovačka: Skontrolujte prehadzovačku a radenie. Prehadzovačka musí radiť hladko a bez preskakovania. Nepresné radenie je nutné nechať nastaviť v servise bicyklov.
  • Osvetlenie: Skontrolujte funkčnosť predného a zadného svetla. Ak nesvietia, vymeňte žiarovku alebo batériu.
  • Ostatné komponenty: Skontrolujte riadidlá, pedále, sedadlo a ostatné komponenty bicykla. Uistite sa, že sú všetky skrutky dotiahnuté a že sú súčiastky bicykla v dobrom stave.

Vyčistenie a mazanie bicykla

Po kontrole všetkých komponentov bicykel dôkladne očistite od prachu, blata a mastnoty. Na čistenie použite jemný saponát a handričku. Nezabudnite vyčistiť aj rám bicykla, reťaz a plášte. Následne namažte všetky pohyblivé komponenty bicykla – reťaz, prehadzovačku rýchlostí, radenie i pedále. Použite kvalitný mazací olej, ktorý kúpite v špecializovanej predajni.

Bicykel otestuje

Pred tým, ako sa vydáte na dlhšiu jazdu, zrealizujte testovaciu jazdu na krátku vzdialenosť v okolí. Uistite sa, že bicykel brzdí plynule, že radenie funguje správne a že sa vám na bicykli pohodlne sedí. Ak sa vám niečo nepozdáva, obráťte sa na odborníka v cykloservise. Nezabúdajte na svoju bezpečnosť a pri jazde na bicykli vždy noste helmu. Príprava bicykla na hlavnú sezónu vám zaberie len málo času a námahy, no odmení sa vám bezproblémovou a komfortnou jazdou. Zistili ste počas údržby, že potrebujete vymeniť starý bicykel za nový? Veľký výber bicyklov vo všetkých modeloch predáva e-shop inSPORTline. Využite možnosť získať skvelý bicykel za dobrú cenu a dokúpiť si k nemu rôzne príslušenstvo či športové oblečenie.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na to