máj 13, 2024
61 Views
Komentáre vypnuté na Kúpa pneumatík: Naučte sa čítať ich označenie

Kúpa pneumatík: Naučte sa čítať ich označenie

Written by

Výber správnych pneumatík je kľúčový pre bezpečnú a komfortnú jazdu. Okrem rozmeru a typu pneumatiky je dôležité venovať pozornosť aj ich označeniu. Označenie pneumatík obsahuje rôzne informácie o  vlastnostiach a výkone, ktoré vám pomôžu pri výbere tých najvhodnejších pre vaše potreby.

Energetické štítky EU – aké informácie udávajú

Štítky EU pre zimné a letné pneumatiky boli zavedené v roku 2012 s cieľom pomôcť motoristom pri výbere pneumatík. Toto označenie pneumatík je jednotné pre všetky krajiny EU a zaisťujete transparentnosť pri výrobe pneumatík.

Štítky EU obsahujú tri kľúčové informácie:

Valivý odpor: Valivý odpor je miera energie, ktorú pneumatika stráca pri jazde po ceste. Pneumatiky s nižším valivým odporom sú energeticky efektívnejšie a spotrebujú menej paliva. Na štítku EU je valivý odpor označený písmenami od A (najlepší) do G (najhorší).

Priľnavosť pneumatík na mokrej vozovke: Priľnavosť je miera schopnosti pneumatiky udržať si trakciu na mokrej vozovke. Na štítku EU je táto vlastnosť označená písmenami od A (najlepší) do F (najhorší).

Hlučnosť: Hlučnosť pneumatiky je miera hluku, ktorý produkuje pneumatika pri valení po ceste. Na štítku EU je hluk pneumatiky označený vlnkami, od troch (najtichšie) do jednej (najhlučnejšie). Miera hlučnosti je okrem vlniek označená aj hodnotou v decibeloch.

Okrem týchto troch kľúčových informácií štítky EU obsahujú aj ďalšie informácie ako napríklad QR kód, ktorý odkazuje na webovú stránku s podrobnými informáciami o pneumatike, obchodnú značku a model pneumatiky.

Ako vám štítky EU pomôžu pri výbere pneumatík

Nielen pri výbere pneumatík si overujete vlastnosti kupovaného tovaru, rovnako postupujete aj keď kupujete hliníkové disky alebo nové poťahy do auta. Štítky EU vám pomôžu rozoznať kvalitu a bezpečnosť pneumatík. Venujte pozornosť všetkým trom kľúčovým informáciám: valivý odpor, priľnavosť a hluk. Následne porovnajte pneumatiky s rovnakým rozmerom a typom od rôznych výrobcov.

Štítky EU vám pomôžu v týchto aspektoch:

  • Štítky EU vám umožňujú ľahko porovnať rôzne pneumatiky na základe ich valivého odporu, priľnavosti a hluku.
  • Ak je pre vás dôležitá spotreba paliva, vyberte si pneumatiky s nízkym valivým odporom. Ak jazdíte často v daždi, vyberte si pneumatiky s dobrou priľnavosťou. Pre ničím nerušenú jazdu kúpte pneumatiky s nízkou hlučnosťou.
  • Výber pneumatík s nízkym valivým odporom vám pomôže ušetriť peniaze na palive.
  • Dobrá priľnavosť pneumatík je znakom bezpečnosti.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

Article Categories:
Ako na to