máj 7, 2024
170 Views
Komentáre vypnuté na Ako odstrániť hrdzu z kovových predmetov?

Ako odstrániť hrdzu z kovových predmetov?

Written by

Hrdza na kovových predmetoch nepoteší nikoho. Nielenže kazí vzhľad predmetov, ale narúša aj ich pevnosť a životnosť. Našťastie existuje veľa metód, ako sa s ňou efektívne popasovať. Ako sa zbaviť hrdze dvomi spôsobmi vám priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Mechanické odstránenie hrdze

Mechanické odstránenie hrdze je prácnejšie. Táto metóda je vhodná pre menšie hrdzavé plochy. Zahŕňa manuálne odstránenie hrdze pomocou drôtenej kefy, brúsneho papiera alebo brúsky. Postup je nasledovný:

  • Predmet očistite od nečistôt a mastnoty. Na ochranu rúk použite rukavice a na dýchacie cesty respirátor, nakoľko pri brúsení sa uvoľňuje prach.
  • Pomocou drôtenej kefy, brúsneho papiera alebo brúsky odstráňte hrdzu z povrchu. Pracujte opatrne, aby ste nepoškodili kov.
  • Po odstránení hrubšej vrstvy hrdze dočistite povrch jemným brúsnym papierom.
  • Očistený kov natrite farbou alebo iným ochranným náterom, aby ste zabránili opätovnému vzniku hrdze. Takéto prípravky kúpite v predajniach farby laky, kde sa dá zohnať nielen farba na kov, ale tiež farba na betón.

Chemické odstránenie hrdze

Oveľa jednoduchšie a šetrnejšie je odstránenie hrdze pomocou chemických prípravkov – odhrdzovačov. Tie sa predávajú dokonca vo forme spreja, čo proces čistenia kovu ešte viac urýchľuje. Odhrdzovač je chemický produkt, ktorý dokáže rozpustiť hrdzu a premeniť ju na zlúčeninu, ktorú je možné utrieť.

Niektoré odhrdzovače obsahujú kyseliny, ako napríklad kyselinu fosforečnú alebo sírovú. Sú vhodné pre silne zhrdzavené predmety. Iné hrdzu zneutralizujú a vytvoria na kove ochrannú penetračnú vrstvu.

Ako odhrdzovač pôsobí?

Molekuly kyseliny v odhrdzovači reagujú s oxidmi železa v hrdzi a vytvárajú rozpustné soli železa. Tieto soli sa potom dajú ľahko opláchnuť vodou. Niektoré odhrdzovače obsahujú činidlá, ktoré viažu ióny kovov a zabraňujú ich opätovnej precipitácii vo forme hrdze.

Chemické odstránenie hrdze je jednoduché. Predmet očistite od nečistôt a mastnoty. Prečítajte si návod na použitie odhrdzovača a dodržujte bezpečnostné pokyny. Odhrdzovač naneste na hrdzavú plochu štetcom, handrou alebo striekaním. Nechajte odhrdzovač pôsobiť na predpísaný čas, zvyčajne 15 až 30 minút. Hrdzu uvoľnenú odhrdzovačom odstráňte brúsnym papierom alebo opláchnutím vodou. Očistený kov natrite farbou či lakom, aby ste zabránili opätovnému vzniku hrdze.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

Article Categories:
Ako na to