feb 12, 2021
1810 Views
Komentáre vypnuté na Čo treba sledovať pri kúpe ojazdenej úžitkovej štvorkolky

Čo treba sledovať pri kúpe ojazdenej úžitkovej štvorkolky

Written by

Výrobcovia úžitkových štvorkoliek vydávajú nové modely neustále, kvôli čomu majitelia starších modelov neustále predávajú staré modely, aby vyčistili priestor v garáži pre nové modely. Toto vedie k čoraz väčšiemu trhu ojazdených štvorkoliek za lepšie ceny. Čo presne treba sledovať pri kúpe použitého kúsku? Na to sme sa pozreli v dnešnom článku.

Predpríprava: získanie informácií

Ešte predtým, než sa rozhodnete ísť pozrieť daný kúsok štvorkolky can am, najprv si stanovte, čo presne hľadáte. Odvíjajte sa od vašich požiadaviek na danú štvorkolku, a to najmä:

  • aký rozpočet máte,
  • na ako dlho chcete danú štvorkolku mať,
  • aké servisné náklady vás bude stáť
  • bežné poruchy na danom modely a cena ich opráv,
  • aké modely sa vám páčia výkonovo a vzhľadovo.

Ak nájdete nejaký model, ktorý sa vám páči, ideálne si o ňom pozrite recenzie. Získate tak prehľad, čo máte sledovať pri kúpe a čo sa môže pokaziť v budúcnosti.

Samotná kúpa: poriadna inšpekcia

Keď dokončíte svoj prieskum a vybrali ste si potenciálnu štvorkolku, našli ste ideálny inzerát a dohodli ste obhliadku, je čas prezrieť si vozidlo. Ak je to vaša prvá štvorkolka, choďte na stretnutie s niekým, kto už štvorkolku kupoval a nejakú dobu vlastnil. Pomôže vám tak svojimi skúsenosťami pri samotnej kúpe.

Prezrite rám

Odporúčame začať s rámom. Ak sa vozidlo v minulosti prevrátilo a predajca sa snaží tento fakt schovať, prehliadka rámu môže zobraziť tieto nedostatky. Nebojte sa ľahnúť si pod podvozok, aby ste mali lepší pohľad. Sledujte pukliny, divné ohyby v oceli a akékoľvek známky havárie.

Prezrite motor

Dobrou správou je, že úžitkové štvorkolky majú jednoduchší motor ako autá, čo znamená, že sa tu môže pokaziť menej súčiastok. Motor je však stále niečo, čo by ste mali skontrolovať. Mal by naštartovať na prvý pokus. Taktiež ho pred jazdou nechajte na chvíľu zapnutý, aby ste počuli či je všetko v poriadku, to platí aj pri samotnej jazde.

Skontrolujte kvapaliny

Toto by ste mali skontrolovať na akomkoľvek vozidle, bez ohľadu na jeho vek. Skontrolujte olej, či vyzerá v poriadku a či divne nesmrdí. Chladiaca kvapalina by mala mať zelenú alebo oranžovú farbu a taktiež sa uistite, že nie je zriedená.

Pozrite sa na pneumatiky

Pneumatiky nie sú lacnou položkou. Pokiaľ nechcete platiť veľa, mali by ste mať štvorkolku, ktorá má zachovalé pneumatiky. Sledujte, či štvorkolka nemá suchú alebo popraskanú gumu, Dezén môže byť tiež dobrým indikátorom toho, ako sú pneumatiky opotrebované.

Vezmite ju na jazdu 

Najlepšia a najzábavnejšia časť kúpy je samotná jazda. Toto je vaša šanca, aby ste zažili ako sa štvorkolka správa pri jazde. Pozorne počúvajte akékoľvek zvuky, ktoré sa vám zdajú pri jazde neprirodzené. Taktiež skontrolujte či svietia poriadne všetky svetlá a či brzdy stále fungujú poriadne. No a samozrejme, či si danú jazdu na štvorkolke užívate a či si viete predstaviť, že na nej budete jazdiť pravidelne.

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na to