feb 15, 2021
656 Views
Komentáre vypnuté na Rozmýšľate nad bungalovom? Týchto 5 vecí pri plánovaní zvážte

Rozmýšľate nad bungalovom? Týchto 5 vecí pri plánovaní zvážte

Written by

Bungalov mnohých láka najmä pre rýchlosť výstavby, príjemný vzhľad a praktickosť. Predtým, než sa pre stavbu tohto typu domova finálne rozhodnete, by ste však mali zvážiť niekoľko vecí. Viete, o aké ide?

1. Veľkosť a tvar pozemku

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí je výber pozemku. Nepodceňte ho a dobre zvážte všetky pre a proti dostupných miest. V prípade bungalovov je podstatný najmä sklon pozemku. Do kopca sa hodia skôr viacpodlažné domy, takže vyberajte z rovných pozemkov, hoci bývajú drahšie.

Možno rozmýšľate, či nie je výhodnejšie kúpiť naklonený pozemok a dodatočne ho zarovnať. Toto riešenie vás môže, ale aj nemusí vyjsť lacnejšie. Ak v pôde narazíte na veľa kameňa, urobí vám to nepeknú dieru v rozpočte.

Pamätajte tiež na to, že projekty bungalovov si žiadajú viac priestoru ako poschodové domy. Jednou z možností však môže byť výber netradičnej úzkej dispozície bungalovu. Úzke pozemky sú omnoho lacnejšie a menšia záhrada môže pre niekoho znamenať aj menej starostí. Ak vám teda neprekáža, že váš dom bude dlhý a úzky, investujte práve takto.

2. Rozloženie domu

Vonkajší tvar bungalovu sa dá upravovať v dvoch rovinách. Pri pohľade zhora si môžete vybrať  z obdĺžnika, tvaru L, U alebo netradičného O. Obdĺžnik je vhodný najmä pre užšie pozemky, pretože tak získate v dome viac priestoru.

Vonkajší tvar bungalovu sa dá upravovať v dvoch rovinách.

Tvar L je ideálny, ak chcete terasu prepojenú so záhradou, tvary U a O zase poskytujú maximálne súkromie. Tieto dva typy sa však hodia hlavne na pozemky väčšie ako 300 metrov štvorcových. Inak by váš dvor mohol byť až príliš malý.

Ďalšou rovinou je pohľad spredu, respektíve z úrovne pozorovateľa. Tu hrá najdôležitejšiu úlohu veľkosť okien a tvar strechy. Hoci vám veľké okná môžu odkrojiť zo súkromia, krásne presvetlia interiér, čo je pri bungalove viac než žiaduce.

3. Výhody a nevýhody v budúcnosti

Bungalov je výhodnejší hlavne z praktického hľadiska. Na staré kolená nebudete musieť chodiť po schodoch a pri upratovaní sa stačí sústrediť na jediné poschodie. Problémom však môže byť súkromie, obzvlášť, ak je váš bungalov obkolesený poschodovými domami.

Výhody viacpodlažného domu naopak zahŕňajú väčšiu záhradu a možnosť rozčlenenia domu. Dom si môžete poschodím rozdeliť na dennú a nočnú časť, alebo rodičovskú a detskú. Bývať v ňom môže aj viac generácií, čo vám ušetrí  značné množstvo peňazí.

4. Dizajn

To, akú fasádu, terasovú podlahu či obloženie domu si vyberiete, je len na vás. Dobré je však držať sa nadčasového dizajnu.

Pred niekoľkými rokmi bol v móde kameň, teraz je to zase kombinácia dreva a skla či odhalený betón. Trendy sa rýchlo menia a príliš výrazné dizajnové prvky vás môžu rýchlo omrzieť. To však neznamená, že nesmiete byť originálni, práve naopak. Akurát si pri každom väčšom dizajnovom rozhodnutí doprajte dostatok času na zváženie, prípadne sa poraďte s odborníkmi.

5. Investičný potencBungalovy budú určite populárne a žiadané aj v budúcnosti.iál

Bungalovy budú určite populárne a žiadané aj v budúcnosti. To z nich robí výbornú investičnú príležitosť. Ak rozmýšľate, že by ste dom neskôr predali, pozorne čítajte.

Okrem výberu lokality dbajte aj na tvar domu či umiestnenie na pozemku. Pomalšie bude rásť napríklad cena dvojdomu, či už jednej alebo oboch jednotiek, pretože je o ne všeobecne nižší záujem. Úzke domy sa takisto ťažšie predávajú. Na mnohých pôsobia jednorozmerne a nezaujímavo. Ak je bungalov zároveň na úzkom pozemku s menšou záhradou, jeho potenciál je celkovo nižší.

 

Zdroj: Bigstock.com

Article Categories:
Ako na dom a zahradu