jan 5, 2022
348 Views
Komentáre vypnuté na Viete, aká je životnosť vašich pneumatík?

Viete, aká je životnosť vašich pneumatík?

Written by

Väčšina šoférov ovláda pravidlá ohľadom hĺbky dezénu. Niektorí dokonca kontrolujú povrch pneumatík alebo ich nepravidelné ojazdenie. Šoféri, ktorým na ich vozidle naozaj záleží dokonca pravidelne merajú tlak v pneumatikách. Na druhej strane len máloktorý šofér vie odhadnúť, kedy je potrebné vymeniť staré pneumatiky za nové a aká je vlastne ich životnosť.

Ovládate základné pravidlá?

Podľa prieskumov časopisov, ktoré robia testy zimné pneumatiky a ich letné varianty, vyšlo najavo, že šoféri majú v oblasti životnosti pneumatík značné medzere. Vo väčšine prípadov si šoféri myslia, že ich životnosť je maximálne 5 rokov. Iní sa domnievajú, že môžu na pneumatikách jazdiť až pokiaľ sa dezén neojazdí na minimálne hodnoty. Tieto domnienky nie sú správne, ale ešte pred tým, ako si ich objasníme, tak sa pozrime na základné pravidlá v oblasti pneumatík. Prezúvať pneumatiky na Slovensku je zákonom dané od 15. novembra do 31. marca. Pozor však na to, že zákon neurčuje tento dátum pre osobné vozidlá, ale len pre nákladné, ktoré musia mať v uvedenom termíne zimné pneumatiky aspoň na jednej hnacej náprave. Pre osobné vozidlá platí pravidlo, že musia mať obuté hoci aj najlacnejšie pneumatiky, ale samozrejme zimné, počas obdobia, kedy je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Uvedomte si však, že ak sa vám stane nehoda a nebudete mať v zime obuté zimné pneumatiky, tak poisťovňa nemusí uznať škodovú udalosť. Čo sa hĺbky dezénu týka, jeho minimálna hĺbka pri letných pneumatikách je 1,6 mm a pri zimných 3 mm.

Ako je to so životnosťou pneumatík?

Pneumatiky môžete pokojne využívať až desať rokov. Samozrejme, že je nutné prihliadať na ich stav. Pozor na to, že pneumatiky starnú už počas ich uskladnenia, a preto si všímajte pri ich kúpe DOT číslo, ktoré vás informuje o týždni a roku výroby. Práve životnosť pneumatík, ktoré neboli ešte použité, je mätúca. Pamätajte na to, že ak boli pneumatiky príliš dlho uskladnené, strácajú pružnosť a horšie priľnú k vozovke. Keď už na pneumatikách jazdíte, ich životnosť predĺžite kontrolou tlaku v pneumatikách, správnym uskladnením mimo sezóny a pravidelným čistením od kamienkov. Ak príliš často nejazdíte a vaše pneumatiky vyzerajú ako nové, po období desiatich rokov by ste sa ich mali tak či tak zbaviť. Pri kúpe nových pneumatík si dajte všetky doklady o kúpe potvrdiť. Na pneumatiky sa vzťahuje presne taká istá záruka ako na iný tovar.

 

 

 

Article Categories:
Ako na to