júl 1, 2021
524 Views
Komentáre vypnuté na Poľnohospodárske stroje: týchto 5 by v lete nemalo chýbať na vašej farme

Poľnohospodárske stroje: týchto 5 by v lete nemalo chýbať na vašej farme

Written by

Ak zakladáte farmu, vinohrad či ovocný sad, skôr či neskôr sa budete rozhodovať pre vhodné druhy mechanizácie. Prinášame vám tipy na 5 poľnohospodárskych strojov, ktoré by vám pri prácach v rastlinnej alebo živočíšnej výrobe nemali chýbať.

Štiepkovač

Najlepším pomocníkom na spracovanie spílených konárov či menších stromov je výkonný štiepkovač. Napílené konáre spracuje na drevnú štiepku, ktorú môžete využiť na mulčovanie (nastieľanie) pôdy. Tento postup sa používa vo viniciach, ovocných sadoch, ale aj na poliach, pričom zabrańuje erózii pôdy, zvyšuje obsah živín v nej a chráni korene v zimnom období.

Požičovňa stavebných strojov Zeppelin SK vám ponúka výkonný mulčovač Arborist 150. Je vybavený motorom s výkonom 25 k, vďaka čomu spracuje 3,75 t materiálu za hodinu. Poradí si s konármi do priemeru 150 mm. Mulčovač je pripevnený na podvozku a má hmotnosť 744 kg, takže ho môžete ťahať ako prívesný vozík aj za osobným autom.

Čelný lopatový nakladač

Ide o najdôležitejšie poľnohospodárske stroje, ktoré v priemere vykonávajú takmer polovicu nakladacích operácií v poľnohospodárskej výroby. Najčastejšie sa používajú na manipuláciu so sypkými materiálmi ako napr. zemina, krmivo, hnojivo a pod. Väčšina z nich však má možnosť výmeny nástroja, napr. za manipulačné vidly, drapák, zdvíhací hák či kliešte na sudy. To z nich robí univerzálnych pomocníkov na manipuláciu s akýmikoľvek bremenami v živočíšnej i rastlinnej výrobe.

Čelné kolesové nakladače CAT majú navyše vlastnosti, ktoré ich predurčujú do náročných podmienok v poľnohospodárstve. Ide napr. o zvýšený zdvih či špeciálne navrhnutý chladiaci systém, ktorý nezachytáva nečistoty.

Minirýpadlo (minibager)

Ide v podstate iba o iný názov pre minibager. Minirýpadlo využijete pri najrôznejších výkopových prácach na pozemku, ale aj pri presúvaní či nakladaní zeminy, piesku, štrku, kompostu či iných materiálov. Vďaka príslušenstvu v podobe hydraulického kladiva ho však môžete využiť aj pri búracích prácach.

Minirýpadlá sú vybavené pásovým podvozkom, takže sa pohybujú precízne a poradia si aj s rozbahneným terénom.

Na výber máte z viacerých modelov, ktoré sa líšia veľkosťou, ale aj max. rypnou hĺbkou a dosahom ramena. Najmenší model CAT 300.9D váži do 1 t, takže jeho preprava je jednoduchá aj na prívesnom vozíku ťahanom osobným automobilom. Na šírku meria iba 73 cm, takže prejde aj jednokrídlovými dverami so šírkou 80 cm. Nemusíte sa s ním teda obmedzovať iba na exteriér.

Motorový fúrik (pásový dumper)

Ide o kombináciu minidumpera a nakladača. Vďaka vlastnej hydraulicky ovládanej lyžici, ktorá sa preklápa smerom vzad, naň môžete materiál naložiť a ihneď ho odviezť. Na naloženie teda nebudete potrebovať samostatný nakladač, ani vlastné ruky a lopatu.

Takýto motorový fúrik má nosnosť 800 kg, nemusíte sa však báť, že by sa zahrabal alebo poškodil jemné povrchy. Je vybavený gumovými pásmi, ktoré znižujú tlak na povrch a prepožičiavajú mu stúpavosť až 36 %. Vďaka kombinácii pásov, hydrostatického pohonu a vysokej svetlej výške sa pohybuje aj v ťažkom teréne s centimetrovou presnosťou.

Napriek vysokej nosnosti si zachováva kompaktné rozmery So šírkou 79 cm prejde aj cez bežné 80 cm dvere, môžete ho teda používať aj v interiéroch.

Robustný chladiaci systém z neho robí ideálny stroj na prácu v náročných tepelných podmienkach, aké nie sú v poľnohospodárstve neobvyklé.

Elektrocentrála

V niektorých druhoch živočíšnej výroby či pri niektorých poľnohospodárskych prácach je nevyhnutné zaistiť nepretržitý zdroj elektrickej energie. Ideálnym zdrojom je spoľahlivá elektrocentrála CAT. Výkon jednotlivých modelov začína na 8,5 kVA, čo je dostatočné na núdzové napájanie osvetlenia či niekoľkých malých elektrických strojov alebo zariadení. Najvýkonnejšie modely dokážu poskytnúť trvalý výkon až 2 000 kVA, čo postačí na napájanie rozsiahlych objektov.

Elektrocentrály CAT sú navrhnuté do náročných prevádzkových podmienok, ako aj do prevádzok s technológiou citlivou na výpadky či kolísanie napájania. Okrem klasických naftových modelov sú k dispozícii aj elektrocentrály poháňané plynom – nielen tým zemným, ale aj nízkovýhrevnými plynmi zo skládok odpadu či bioplynových staníc.

 

 

 

Article Categories:
Ako na to