nov 5, 2023
207 Views
Komentáre vypnuté na Gravírovanie reklamných predmetov z rôzneho materiálu a textílií

Gravírovanie reklamných predmetov z rôzneho materiálu a textílií

Written by

Snažíte sa rozširovať povedomie o vašej značke? Skvelým spôsobom ako dostať vaše logo na oči sú reklamné predmety. Gravírovanie vám prinesie želané výsledky, keď chcete aby propagačné predmety vyzerali presne podľa vašich predstáv do tých najdrobnejších detailov.

Čo je to gravírovanie?

Gravírovanie je vytváranie trvalých rýh alebo priehlbín na povrchu tuhého materiálu. Gravírovaním do vrchnej vrstvy vznikne stopa, ktorej farba je závislá od spodnej vrstvy daného predmetu alebo od nastavenia laseru.

Krátke dejiny gravírovania

Už od praveku mali ľudia potrebu označovať si predmety znakmi. Prvým dôkazom rytín je škrupina z Indonézie, ktorej vek sa odhaduje na 430 000 až 540 000 rokov. Už 2000 rokov pred naším letopočtom sa začali vyrývať plytké drážky do jednoduchých šperkov. Takéto ručné zdobenie sa praktizuje dodnes.

Neskôr sa začalo ručne gravírovať na oceľové dosky, ktoré sa používali k tlači. Počas priemyselnej revolúcie sa začali na mechanické rezanie využívať parné lisy. V nemecku začali gravírovať psie známky na obojky a pečiatky nazývali „Hundemarken“. V roku 1960 bol spustený prvý funkčný laser.

Metódy gravírovania

Ručné gravírovanie

Dnes už je ručné gravírovanie skôr otázkou tradície. Napriek tomu, že nemusí byť také presné ako gravírovanie počítačom, býva zvyčajne drahšie, pretože má vysokú  umeleckú hodnotu. Na reklamné predmety sa využíva málo a je záležitosťou skôr osobných, personalizovaných darov.

Rotačné gravírovanie

Dizajn je predprogramovaný do počítača, čo umožňuje oveľa presnejšie gravírovanie. Rotačné gravírovanie sa ale nemôže použiť na materiály, ktoré sú citlivé na teplo, kvôli treniu, ktoré vzniká pri tejto forme gravírovania a môže potenciálne poškodiť výrobok. Využíva sa zvyčajne na sklo, ako hrnčeky alebo poháre na stopke.

Laserové gravírovanie

Jedná sa o najmodernejšiu formu gravírovania. Hrúbka laserového lúča sa môže upravovať tak, aby sa zväčšila alebo zmenšila šírka rytiny. Laser sa môže tiež zosilniť, aby bolo rytie hlbšie.

Gravírovanie laserom možno použiť prakticky na akomkoľvek materiáli, dokonca aj na papieri. To znamená, že sa dá použiť na takmer všetky predmety z kovu, plastu, dreva, skla, papiera, textilu či teplákoviny. Typická hĺbka gravírovania je od 10 do 50 μm. Farebnosť laserom vygravírovaného motívu je ovplyvnená materiálom pod povrchovou vrstvou predmetu.

Na aké materiály gravírovať?

Laserom možno gravírovať takmer na akýkoľvek materiál. Výsledok bude veľmi presný a kvalitný. Na jednotlivé materiály však laser pôsobí rôzne. Pozrime sa teda na to:

Gravírovanie plastov

V poslednej dobe sa často kombinuje potlač a gravírovanie. Napríklad, ak je potrebné vytvoriť plnofarebný štítok kombinovaný s gravírovaním. Najskôr sa potlačí napríklad biela doska na tlačiarni pre priamu potlač materiálov a následne sa gravíruje a vyreže do požadovaného tvaru a rozmeru. Toto riešenie kombinuje výhody oboch technológií. Je možné vygravírovať fotografiu, text, logo alebo QR či čiarový kód.

Gravírovaním plastov môžete vyrábať napríklad:

 • kľúčenky a prívesky na kľúče
 • svetelné panely a stojany
 • menovky na dvere
 • reklamné cedule
 • orientačné systémy
 • psie známky

Gravírovanie skla

Sklenené predmety môžu byť originálne darčeky pre vašich obchodných partnerov či blízkych. Personalizáciou, ktorú darčeku pridáte dôjde k zvýšeniu hodnoty daru. Gravírované sklo svojím vzhľadom vyzerá podobne ako pieskovanie. Pri opracovaní skla laserovým lúčom dochádza k zmatneniu miesta dopadu lúča. Ďalšia možnosť je použiť špeciálne pasty, s ktorými je možné urobiť motív v čiernej alebo žltej farbe.

Príklady gravírovaného skla:

 • darčekové fľaše s alkoholom a venovaním
 • sklenené plakety
 • poháre
 • dekorácia na zrkadlo

Keramika a dlaždice

Na laserové gravírovanie je vhodná aj keramika. Je možné gravírovať priamo, alebo s použitím pasty na keramiku. S použitím pasty sa docieli aj želaný farebný efekt.

Mramor

Veľmi dobrým materialom s dobrým efektom na gravírovanie je čierny a tmavý mramor. Po gravírovaní zostáva popis svetlejší a veľmi jemný, podobne ako pri gravírovaní skla. Používa sa často na výrobu rôznych tabúľ, plakiet, pamiatkových predmetov ale aj náhrobných kameňov.

Drevo a preglejka

Pri gravírovaní do dreva sa využíva zvyčajne CO2 laser. Reguláciou intenzity lúča je možné odpariť viac či menej materiálu a do istej miery ovplyvniť hĺbku a odtieň gravíru. Odtieň je možné ovplyvniť len čiastočne, pretože vďaka rozmanitosti povrchu dreva je každý kus jedinečný originál.

CO2 laser veľmi dobre pracuje s drevom, preglejkou, bazou aj MDF a vďaka tomu je možné jeho využitie na výrobu širokého spektra výrobkov a reklamných darčekov.

Gravírovanie kovov

Laserové gravírovanie do kovov je jeden z najefektívnejších spôsobov, ako umiestniť váš text, či logo alebo iný typ grafiky na predmet z kovu alebo eloxovaného kovu. Buď laserový lúč odparí malú vrstvu materiálu a vytvorí relief, alebo sa využíva kalenie, teda ohriatie povrchu predmetu. Reklamné predmety s povrchom z eloxovaného hliníka majú farbu laserom gravírovaného motívu bielu až podobnú farbe prírodného hliníka. Tohto efektu sa v hojnej miere využíva pri laserovom gravírovanie technických štítkov. Mosadzné predmety majú farbu gravírovaného motívu skôr žltú.

 

Najčastejšie aplikácie laserového gravírovania do kovu:

 • výrobné štítky z nerezovej ocele a plechu
 • gravírovanie nožov
 • gravírovanie termosiek a hrnčekov z nerezovej ocele
 • gravírovanie zapaľovačov
 • gravírovanie pier a prepisovacích ceruziek

Papier

Papierové vizitky sa v dnešnej modernej dobe už nevidia často. Napriek tomu vám môžu pomôcť zaujať. Zaujímavá gravírovaná vizitka upúta pozornosť a potencionálny zákazník na vás nezabudne. Laserové gravírovanie umožňuje vytvárať rozličné zaujímavé dizajny. Laser môže vypáliť text len do vrchnej vrstvy papiera alebo vyrezať ho úplne. Vzhľad je len na vás.

TIP: Gravírovaním do papiera môžete vytvoriť záložku do knihy podľa vášho vkusu, či už ako reklamný predmet alebo personalizovaný darček.

Gravírovanie textílií

Gravírovanie textílií sa často využíva na reklamné pútače. Laserové gravírovanie zjemní povrch materiálu, čím sa zvyšuje kvalita tkaniny. Na laserové rezanie sa bežne používajú plošné textílie, ako je napríklad tkanina, pletenina, úplet, pletené siete, prešívané pleteniny, rúnové textílie a filc. Ich hlavnou súčasťou sú vlákna, ktoré sa vyznačujú veľkou ohybnosťou a poddajnosťou.

Potlač vs. gravírovanie

V prípade, že chceme tričká s vlastným dizajnom, ľudia zväčša siahajú po profesionálnej potlači, či nažehľovačkách a nažehľovacích obrázkoch. Kedy je vhodnejšie zvoliť gravírovanie?

Aký je rozdiel medzi UV potlačou a gravírovaním?

Pri UV potlači je farba nanášaná tryskami v miniatúrnych kvapkách. Následne je potlač vystavená UV svetlu, ktoré zabezpečí vytvrdnutie a fixáciu.

Na rozdiel od tlače, laserové gravírovanie vytvára hmatový efekt. Keďže gravírovanie je trvácne, má životnosť takú dlhú ako predmet, na ktorý sa vykonáva. Výhodou gravírovania na textil oproti tričku s potlačou je dlhšia životnosť a rýchlosť laseru. Nevýhodou však je, že pri gravírovaní je limitovaný výber farieb, pretože farba závisí od povrchu. Najmodernejšou technológiou už je dostupné aj farebné gravírovanie ale za vyššiu cenu.

Pečiatky

Samostatnou kategóriou pre propagáciu vašej firmy ale aj pre bežný chod sú pečiatky. Nutnosť vlastniť pečiatku nie je daná zákonom. Napriek tomu sa teší veľkej obľube. Predovšetkým preto, že šetrí čas a esteticky reprezentuje vašu firmu na zmluvách. Aj pečiatky sú takmer vždy vyrobené laserovým gravírovaním, ktoré je veľmi rýchle a dokáže zobraziť aj drobné detaily.

TIP: Dobrá pečiatka by mala obsahovať obchodné meno, firemné logo, sídlo firmy, IČO, DIČ, IČ DPH, telefónne číslo a adresu webu (prípadne e-mailová adresu).

Výhody gravírovania

Využívanie reklamných predmetov neoddeliteľne patrí k úspešnému podnikaniu. Gravírovanie oproti pieskovaniu je v malých sériách podstatne lacnejšie. Preto je gravírovanie skvelým spôsobom, ako dostať svoje logo na predmety. Využíva sa často pre spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na cenné cieľové skupiny.

Keďže laserové gravírovanie prebieha strojovo, je veľmi presné a dokáže zachytiť aj drobné detaily grafiky, či miniatúrne písmo. Čitateľné budú dokonca aj mikroskopické nápisy. Ak chcete, aby bolo vaše logo alebo obrázok zobrazené, čo najkvalitnejšie a trvácne laserové gravírovanie je správna voľba.

TIP: Gravírovanie dnes ponúka veľké množstvo firiem, venujte teda výberu dostatočný čas.

 

Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky:

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/lide-prumysl-technologie-rozostreni-7254420/

 

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zvire-roztomily-rozostreni-kozesina-850602/

 

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/potrubi-kniha-kuze-kryt-8711446/

 

 

 

 

 

Article Categories:
viem viac