nov 5, 2023
239 Views
Komentáre vypnuté na Chystáte sa podnikať? Myslite aj na potenciálne riziká

Chystáte sa podnikať? Myslite aj na potenciálne riziká

Written by

Podnikanie prináša neuveriteľné pocity zadosťučinenia a radosti z úspechov. Ide o cestu k osobnému naplneniu. Napriek tomu podnikanie prináša aj určité riziká a nevýhody, ktoré môžu predstavovať výzvu pre začínajúcich podnikateľov. Ak sa chystáte začať podnikať, je dôležité myslieť na všetky nástrahy podnikania. Šťastie prajem pripraveným, a preto rátajte s nasledujúcimi problémami.

Aj založenie spoločnosti môže byť problém

S prvým problémom sa môžete stretnúť už vtedy, keď sa rozhodnete pre založenie s.r.o. svojpomocne. Nejednému nádejnému podnikateľovi kleslo sebavedomie, keď mu odmietli zápis do obchodného registra kvôli chybnému postupu. Je preto lepšie nechať všetko na profesionálov a založenie s.r.o. vložiť do rúk firmám, ktoré sa touto činnosťou zaoberajú. Prípadne si od danej firmy môžete kúpiť existujúcu ready made s.r.o..

Vyrovnajte sa so strachom z finančnej neistoty

Jedným z najväčších rizík podnikania je finančná neistota. Pri zakladaní nového podniku môže byť finančná stabilita ohrozená. Začínajúci podnikatelia majú často nereálne predstavy a zle nastavený podnikateľský plán. Zrazu sa zjavia náklady spojené s vývojom, marketingom či inými prevádzkovými činnosťami, ktoré nie sú schopní pokryť. Okrem toho môže byť náročné získať financovanie od investorov alebo bankových inštitúcií, čo môže spomaliť rast a rozvoj podniku. Naozaj dôležité je mať solídny obchodný plán, dobrú znalosť trhu, byť flexibilný a odolný voči neúspechom.

Konkurenciu si preverte už pred začiatkom podnikania

Ďalším zásadným rizikom je konkurencia. V dnešnej globalizovanej ekonomike sa trhy neustále menia a konkurencia je obrovská. Začínajúci podnikatelia čelia boju o zákazníkov a trhový podiel so zavedenými firmami. Vy, ako začiatočník, nemáte zákaznícku základňu a nepôsobíte dôveryhodne. Získanie konkurenčnej výhody a jej udržanie je síce náročné, ale tiež kľúčové pre vaše podnikanie.

Spolupracujte s odborníkmi, ktorí veciam rozumejú

Nikto učený z neba nespadol a ani vy sami nemôžete robiť všetky činnosti vo firme. Hlavne tie, ktoré súvisia s predpismi a zákonmi. Okrem finančných a konkurenčných rizík na vás pri podnikaní číhajú regulačné a právne nástrahy. Podnikatelia musia dodržiavať rôzne zákony a predpisy týkajúce sa ich oblasti podnikania. Veľmi často ide o komplikované a časovo náročné úkony. Nesprávne pochopenie alebo nesplnenie zákonných požiadaviek môže viesť k vážnym právnym následkom. Preto sa v tomto smere vždy spoľahnite na odborníkov a nechajte si od nich poradiť.

Ako prijímate neúspech? Pripravte sa aj na toto riziko

V každom podnikaní existuje tiež riziko neúspechu. Veľa podnikateľov je úspešných a ešte viac neúspešných. Musíte sa naučiť čeliť riziku neúspechu a prijať ho s pokorou. Nikdy nemôžete vopred vedieť či dokážete správne riadiť spoločnosť, získať zákazky, rýchlo sa rozhodovať alebo odolávať inflácii. Zlyhanie napokon končí finančnými stratami a tiež naruší vašu psychiku. Napriek týmto rizikám podnikanie vyskúšajte, prekážky prekonávajte a snažte sa o dosiahnutie úspechu, ktorý zo to stojí.

 

Article Categories:
viem viac