dec 26, 2023
150 Views
Komentáre vypnuté na Potrebujete oživiť drevený nábytok? Ošetrite ho olejom na drevo

Potrebujete oživiť drevený nábytok? Ošetrite ho olejom na drevo

Written by

Oleje na drevo sú prípravkom, ktorý drevo revitalizujem, opraví jemné nedostatky a zvýrazní jeho prirodzenú štruktúru. Ak potrebujete oživiť starý nábytok alebo novému dodať na estetike, použite oleje na drevo. Oleje okrem oživenia poskytujú i iné, neoceniteľné výhody. Viete, ako s olejmi pracovať a využívať ich v prospech vášho nádherného dreveného nábytku?

Čo sú to oleje na drevo?

Oleje na drevo sú špeciálne prípravky obsahujúce rôzne oleje, napríklad lanolínový olej, konopný, ricínový alebo teakový olej. Tieto oleje majú schopnosť prenikať hlboko do štruktúry dreva. Olej na drevený nábytok a iné drevené povrchy obnoví vzhľad dreva, vyživí ho a ochráni pred pôsobením vplyvov vonkajšieho prostredia.

Prečo používať olej na drevený nábytok?

Keď chcete, aby váš drevený nábytok vyzeral stále ako nový, neexistuje lepší prípravok ako olej na drevo. Oleje na drevený nábytok obnovujú vysušené drevo, dodávajú mu lesk a zabraňujú praskaniu. Taktiež vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá odoláva vlhkosti a vonkajším vplyvom. V porovnaní s inými chemickými nátermi sú oleje na drevo ekologickejšou voľbou, čo je dôležité pre tých, ktorí sa snažia minimalizovať znečisťovanie životného prostredia.

Drevo má nenapodobiteľnú textúru, ktorá však časom stráca intenzitu a mení sa tiež odtieň dreva. Oleje neslúžia na to, aby farbu dreveného nábytku zmenili. Ich úlohou je podčiarknuť prirodzenú textúru dreva a jeho farebný odtieň. Drevo tak pôsobí živšie a autentickejšie. Ak stojí nábytok blízko okien alebo ide o záhradný nábytok, musíte jeho povrch chrániť pred vplyvom slnečného žiarenia. Oleje na drevo obsahujú UV filtre, ktoré chránia drevo pred vyblednutím a degradáciou spôsobenou slnečným žiarením.

Ako správne používať oleje na drevený nábytok?

Pred aplikáciou oleja je dôležité povrch dobre vyčistiť od prachu a nečistôt. Ideálne je pracovať s hladkým a suchým povrchom. Oleje sa môžu aplikovať štetcom i obyčajnou handričkou. Dôležité je nanášať olej rovnomerne v smere textúry dreva. Nie je vhodné vykonávať krúživé pohyby. Po nanesení prvej vrstvy nechajte olej schnúť podľa návodu výrobcu. Následne povrch nábytku prebrúste jemným papierom a naneste druhú vrstvu. Oleje vyžadujú čas na vysychanie a vytvrdzovanie. Je dôležité počkať, kým olej dôkladne vsiakne do dreva a vytvorí stabilnú vrstvu.

Čo dosiahnete používaním olejov na drevo?

Oleje poskytujú dlhodobú ochranu dreva, čím predlžujú jeho životnosť a minimalizujú potrebu častých opráv. Ošetrovanie dreva olejmi zvýrazňuje jeho prirodzenú krásu a textúru. Oleje pomôžu drevu vrátiť jeho pôvodný vzhľad. Drevené povrchy, či už ide o nábytok, alebo podlahy, predstavujú investíciu. Ochrana olejmi je preto preventívnym krokom na zachovanie hodnoty drevených výrobkov.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu