dec 27, 2023
175 Views
Komentáre vypnuté na Pozor na farby v interiéri! Takto vplývajú na vašu psychiku

Pozor na farby v interiéri! Takto vplývajú na vašu psychiku

Written by

Farby nás obklopujú každý deň a majú oveľa väčší vplyv na naše pocity a správanie, ako si mnohí uvedomujeme. Psychológia farieb je fascinujúcim oborom, ktorý skúma, ako farby ovplyvňujú ľudskú psychiku. Keď vyberáte farby stien či doplnkov, riaďte sa nasledujúcimi pravidlami

Červená pre energiu a výkon

Červená je farbou, ktorá v nás vyvoláva pocit energie, vášne a vitality. Je spojená s fyzickou aktivitou a zvýšením krvného tlaku. Pri správnom použití môže červená podnecovať vašu aktivitu a zlepšovať produktivitu. V pracovni vám umožní podávať lepšie výkony. Využite služby miešanie farieb a v predajniach farby laky si dajte nemixovať červený odtieň, ktorý vás správne stimuluje.

Modrá pre pocit pokoja

Modrá je farbou pokoja a mentálnej sústredenosti. Má upokojujúci vplyv na nervový systém a pomáha znížiť stres. V spálni alebo relaxačných priestoroch môže modrá prispieť k lepšiemu spánku a celkovému duševnému zdraviu.

Žltá pre optimizmus a vitalitu

Žltá je spojená s pozitívnym myslením, optimizmom a kreativitou. Táto farba podporí tvorivé myšlienky a inovácie. V pracovnom prostredí môže žltá pomôcť stimulovať myseľ a podporovať tímovú spoluprácu.

Zelená pre harmóniu a rovnováhu

Zelená je farbou prírody a mieru. Má upokojujúci vplyv a pomáha dosiahnuť rovnováhu. V prírode majú ľudia tendenciu vnímať zelenú ako bezpečnú a harmonickú farbu. Použite zelenú interiérovú farbu na natretie stien a vytvoríte veľmi príjemné, harmonické prostredie.

Fialová pre luxus

Fialová je spojená s luxusom, krásou a mystikou. Môže pôsobiť povzbudzujúco a stimulovať tvorivé myslenie. Vo svojich hlbších odtieňoch fialová farba vyvoláva pocit tajomstva a hlbokého zamyslenia.

Bielo-čierna pre eleganciu

Bielo-čierna kombinácia je v dizajne veľmi populárna kvôli svojmu kontrastu a jednoduchej elegancii. Biela symbolizuje čistotu a nevinnosť, zatiaľ čierna evokuje tajomstvo a eleganciu. Táto kombinácia vyznie efektívne v moderných interiéroch a tiež v pracovniach.

Tipy na kombinovanie farieb

  • V obývacej izbe sa odporúča kombinovať teplé farby ako červená a oranžová s chladnými farbami ako modrá a zelená pre vyvážený a príjemný interiér.
  • V pracovni je ideálna kombinácia modrej na podporu koncentrácie a žltej na stimuláciu kreativity. Ak sa chcete cítiť v pracovni pokojne, vymaľujte steny na zeleno.
  • V spálni odporúčame používať jemné odtiene modrej pre podporu relaxácie a oddychu. Ak chcete pridať teplý dotyk, môžete si dať v predajni farby laky namiešať odtiene hnedej alebo krémovej.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

Article Categories:
viem viac