júl 1, 2021
544 Views
Komentáre vypnuté na Väčšina ľudí pije kávu zle. Patríte medzi nich aj vy?

Väčšina ľudí pije kávu zle. Patríte medzi nich aj vy?

Written by

Káva je každodenný rituál pre množstvo ľudí v rôznom veku. Niektorí ju pijú na povzbudenie a energiu, iní pre jej chuť a niektorí zase len z obyčajného zvyku. Nech už kávu pijete z akéhokoľvek dôvodu, ste si istý, že ju pijete správne? Poradíme vám, ako si kávu vychutnávať čo najlepším spôsobom.

Čo je to vlastne káva?

Tento produkt ako taký pochádza z plodov kávovníka. Kávovník je ovocný strom, ktorého plody sú až priveľmi podobné, nám veľmi dobre známej, čerešni. Podobajú sa tvarom a taktiež farbou, ktorá je v období zberu červenofialová. Táto pôvodne divoko žijúca rastlina sa rozšírila do celého sveta ako strom, alebo ker. Dnes už existuje niekoľko druhov tejto rastliny, ktorá sa medzi sebou kríži a šľachtí, aby bola odolnejšia voči škodcom.

Káva sa teda stala veľkým trendom celého sveta. Piť ju začínajú už mladí ľudia, samozrejmosťou je pre každodenne pracujúcich obyvateľov a radosťou pre seniorov. Tento zázračný produkt je teda niečím, bez čoho si už ani nevieme predstaviť bežné fungovanie. V obchodoch si môžeme dokonca vybrať niekoľko druhov kávy, ktorou sa nechávame rozmaznávať. Môže to byť napríklad zrnková káva, alebo už mletá káva. Pražiareň kávy je tiež úžasné miesto, kde si milovníci tohto nápoja určite prídu na svoje.

Väčšina ľudí pije kávu zle. Povieme vám, čo môžete spraviť lepšie

Ak patríte k tým ľudom, ktorí pijú kávu hneď tesne po prebudení, alebo k tým, ktorí ju pijú hneď poobede, máme pre vás zlú správu. Ak patríte do jednej z týchto kategórií káva na vás nemá povzbudzujúce účinky. Kofeín totiž negatívne vplýva na vylučovanie hormónu kortizolu (ten ovplyvňuje imunitu, metabolizmus, ale ja pozornosť). Vedci teda zistili, že konzumácia kofeínu v čase, keď je telo prirodzene aktívne, nás skôr utlmí, než povzbudí. Organizmus teda po vypití šálky kávy hneď po zobudení zareaguje znížením kortizolu a tým sa znižuje napríklad aj úroveň pozornosti.

S dobrými radami môže byť pitie kávy radosť aj povzbudenie

Svojmu telu teda najviac pomôžete, ak budete svoju kávu piť, keď to budete najviac potrebovať. Napríklad, keď cítite prichádzajúcu únavu, alebo potrebujete povzbudiť počas náročného dňa. Kľúčové však môže byť napríklad aj to akú kávu pijete. Váš pôžitok teda stojí aj na kvalite kávy. Za takéhoto kvalitného každodenného spoločníka si síce o niečo viac priplatíte, no ľutovať určite nebudete. Ak totiž skombinujete kvalitnú kávu a jej správnu konzumáciu, z výsledku budete viac ako len nadšený. Takýto postup vám môže vylepšiť váž každodenný zážitok minimálne o polovicu. Áno, aj také jednoduché to môže byť!

Article Categories:
Ako na to