mar 7, 2015
3859 Views
Komentáre vypnuté na Práca v zahraničí. Čo všetko si pred odchodom musíte vybaviť?

Práca v zahraničí. Čo všetko si pred odchodom musíte vybaviť?

Written by

Dnešná doba nás niekedy núti  hľadať si prácu nielen doma ale aj za hranicami. Nech už je to z akéhokoľvek dôvodu, v zahraničí na nás neraz čakajú lepšie príležitosti a samozrejme príťažlivejší plat. Ak už sme pre takýto radikálny krok rozhodnutí, musíme si tu doma najprv vybaviť nejednú záležitosť. Čo všetko si pred odchodom do zahraničia musíme vybaviť?

Poistite sa

Prvodradé je zdravotné poistenie. Ak cestujete do jednej z krajín v rámci Európy , európske zdravotné poistenie je priam nutné. Vydajú vám ho vo vašej domovskej zdravotnej poisťovni  do niekoľko dní. V prípade krajín mimo EÚ je potrebné si vybaviť bežné komerčné zdravotné poistenie vrátane liečebných nákladov. Všetky potrebné informácie získate v zdravotnej poisťovni.

Doklady na ktoré sa nezabúda

Zabudnúť by ste nemali na platné cestovné doklady, ku ktorým patrí predovšetkým občiansky preukaz a cestovný pas. Niektoré zamestnania žiadajú aj vodičšký preukaz. Ak tda cestujete mimo krajín EÚ a budete potrebovať vodičský preukaz je potrebné, aby bol platný v danej krajine. Pri niektorých zamestnávateľoch sa niekedy budete musieť preukázať aj výpisom z registra trestov.

Pred odchodom do zahraničia si zistite, aké povolenia sú potrebné na území štátu v ktorom chcete v blízkej budúcnosti žiť. Snažte sa preto mať potrebné doklady vopred pripravené a hlavne si overte, či sú aj platné.

Povinnosti na úrade práce

V prvom rade je dôležité zvoliť si jeden z nasledujúcich postupov. Záleží na tom, či ste na úrade práce evidovaný alebo tam evidovaný jednoducho nie ste. Ak ste na úrade práce evidovaný, je potrebné, aby ste postupovali ako v prípade nájdenia si novej práce na Slovensku.

Znamená to, že predložíte pracovnú zmluvu vášho budúceho zamestnávateľa a požiadate o zrušenie evidencie. Ak na úrade evidovaný nie ste, nemáte voči úradu žiadnu ďalšiu povinnosť. Pred odchodom do zahraničia sa snažte o danej krajine zistiť čo najviac informácií. Pripravte si všetky potrebné doklady, diplomy aj certifikáty, ktoré by vám v budúcom zamestnaní mohli veľmi napomôcť.

foto: javiindy / Dollar Photo Club

 

Article Categories:
Ako vybaviť