júl 11, 2022
482 Views
Komentáre vypnuté na Ako si vybrať ERP systém

Ako si vybrať ERP systém

Written by

ERP systémy v súčasnosti zažívajú masívnu transformáciu a stále viac firiem si uvedomuje potrebu automatizovať a optimalizovať procesy. Tento trend sa stále viac dostáva aj do menších a stredných firiem. Ako si vybrať ERP systém? Čo treba brať do úvahy a na čo sa pripraviť?

Prečo firma potrebuje ERP systém?

ERP systémy pomáhajú s automatizáciou podnikových procesov, efektivitou práce a plánovaním. V jednom systéme môžete spravovať:
– účtovníctvo,
– ľudské zdroje,
– výrobu,
– skladové hospodárstvo,
– a ďalšie podnikové procesy.

Implementáciou informačného ERP systému teda zjednotíte všetky procesy do jedného riešenia, pomôžete zamestnancom efektívne využiť ich čas a zbavíte ich zbytočnej administratívy. Automatizácia minimalizuje chyby, vďaka čomu výrazne zvýšite aj spokojnosť zákazníka.

Výber ERP systému

Výber ERP systému je kľúčovým krokom, ktorému by ste mali venovať dostatok pozornosti. Ak ste sa rozhodli pre implementáciu informačného ERP systému, ešte pred samotným výberom konkrétneho systému urobte nasledovné:
– zostavte tím, ktorý sa bude skladať zo zástupcov jednotlivých oddelení vo firme a bude sa zaoberať výberom a implementáciou systému,
– stanovte si konkrétne požiadavky a ciele, ktoré chcete vďaka ERP systému dosiahnuť,
– pripravte si otázky na dodávateľa ERP systému, vyskúšajte si demo verziu, nájdite si referencie.

Ako ERP systém pomôže vašej firme?

Vašim zamestnancom pomôže efektívnejšie spracovávať dáta, zachovávať ich dôveryhodnosť, zvyšovať produktivitu práce, či prijímať účinné rozhodnutia v správny čas.
Ide teda o zjednodušenie skladovej evidencie, prácu so zákazníkmi, vedenie účtovníctva, predaj tovaru vo veľkoobchode, maloobchodnej predajni či cez e-shop.

Informačný systém vám pomôže aj s časovým rozlíšením, ktoré zahŕňa nemalé množstvo účtovnej administratívy. Tá sa môže stať pri veľkom objeme operácií neprehľadnou.
Vďaka modulárnosti ERP systému si môžete vyskladať riešenie na základe svojich nárokov, a to z funkcií, ktoré potrebujete pre svoje podnikanie.

Na čo pri výbere ERP systému nezabudnúť?

Implementácia informačného ERP systému nie je práve lacným riešením, a tak by ste nemali podceniť prípravu. Zostavte tím ľudí, ktorí sa budú podieľať na výbere a implementácii informačného systému, ujasnite si očakávania a požiadavky na systém, a venujte tiež dostatok času prieskumu a referenciám spoločností, ktoré už svoj ERP systém majú. Ak ste si už vybrali dodávateľa, nezabudnite sa ho pri jednaní opýtať na všetko dôležité.

Article Categories:
Ako na to