feb 14, 2018
1954 Views
Komentáre vypnuté na Operácia sivého zákalu vás dokáže zbaviť aj dioptrií

Operácia sivého zákalu vás dokáže zbaviť aj dioptrií

Written by

Sivý zákal, odborne nazývaný katarakta a ľudovo beľmo, postihuje viac ako polovicu ľudí nad šesťdesiat rokov. Ide o najčastejšie očné ochorenie starých ľudí a môže viesť až k oslepnutiu. Nevzniká pritom náhle, ale dlhodobým, vekom podmieneným procesom, pri ktorom dochádza k zmenám vo vnútornej štruktúre očnej šošovky.

Očná šošovka, ktorá je za normálnych okolností číra, sa začne zakaľovať a tvrdnúť, tým, že sa v nej hromadia splodiny látkovej premeny. Sivý zákal nebolí, nespôsobuje podráždenie očí, ale prejavuje sa napríklad zlým zaostrovaním a horším vnímaním farieb. Až rozsiahly sivý zákal na oku vidieť. Na rozdiel od glaukómu (zelený zákal) sa nedá liečiť konzervatívne liekmi a kvapkami, jediným možným súčasným riešením je operácia šedého zákalu.

Katarakta – prirodzený proces starnutia oka

Sivý zákal je ochorenie, pri ktorom očná šošovka stráca svoju čírosť, najčastejšie vplyvom starnutia. Objavuje sa rovnako u mužov aj žien. Obyčajne sa vyvíja na oboch očiach súčasne, ale v rozdielnych stupňoch. Starecká katarakta sa najčastejšie diagnostikuje u ľudí v dôchodkovom veku. Zákal šošovky však môže byť spôsobený aj úrazom či rôznymi ochoreniami oka, prípadne môže byť jedným z prejavov cukrovky, opakovaných zápalov oka, hormonálnej liečby alebo dlhodobého podávania kortikoidov. Postihuje tak aj mladších ľudí a výnimkou nie je ani sivý zákal u detí a novorodencov, spôsobený vírusovým ochorením matky v tehotenstve. Existuje aj skupina zákalov, pri ktorých sa príčinu vzniku nepodarí zistiť.

Šošovka oka je bežne číra, priehľadná, no po zakalení nadobúda, namiesto bežného čierneho, sivý odtieň. Zahmlenie šošovky spôsobujú chemické zmeny vo vnútri oka. Problém nastáva vtedy, keď zákal bráni prechodu svetelných lúčov na sietnicu oka. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí nijako ovplyvňovať videnie. Zákal dozrieva postupne. Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna, preto sa niekedy môže zhoršiť v priebehu pár mesiacov, inokedy od počiatočného štádia až po prípadnú úplnú slepotu môžu prejsť roky až desaťročia. Preto pri spozorovaní symptómov treba navštíviť očného lekára s cieľom stanoviť diagnózu. Neliečený zákal môže viesť k úplnej strate zraku.

Nepríjemné symptómy

Spoľahlivo stanoviť tvoriaci sa sivý zákal dokáže až komplexné odborné vyšetrenie očným lekárom, no existuje niekoľko príznakov, ktoré ho môžu naznačovať. V prvom štádiu sa zákal môže prejavovať zhoršeným videním, ktoré ešte možno korigovať dioptrickými okuliarmi. Paradoxom niekedy býva, že pri sivom zákale môže spočiatku nastať stav, keď je pre pacienta ľahšie čítať bez okuliarov. Je to spôsobené tým, že nánosy zákalu môžu zmeniť lom šošovky až tak, akoby sa dočasne napravila optická zraková chyba. Neskôr však dochádza k takému zakaleniu šošovky, ktoré sa prejavuje zhoršeným vnímaním farieb a kontrastov, rozmazané videnie, problémom s videním v šere, zjavovaním sa tmavých škvŕn alebo tieňov, zdvojeným videním, zvýšenou citlivosťou na svetlo, hlavne v noci.

Ak sa sivý zákal vyvinie do stavu, že ovplyvňuje bežné denné aktivity človeka, je potrebné navštíviť očného chirurga, ktorý zvolí vhodnú metódu jeho odstránenia. Operácia katarakty je jedným z najčastejšie vykonávaných chirurgických zákrokov na celom svete. Niektoré sivé zákaly sa nikdy nevyvinú do štádia, keď je potrebné ich odstránenie. Väčšina ľudí sa však domnieva, že zákal treba nechať „dozrieť“ a až potom je vhodné ho odstrániť. To je v dnešnej dobe už mýtus. Práve neskoré katarakty sa ťažšie operujú a tiež sa pri nich vyskytujú pooperačné komplikácie.

Liečba sivého zákalu spočíva v operácii

Na sivý zákal nepomáhajú lieky, kvapky, okuliare ani očné cvičenia. Jedinou možnosťou jeho odstránenia je chirurgická liečba. Dnes už ide o nenáročnú operáciu, po ktorej sa pacient rýchlo zotaví a vráti do každodenného života. V minulosti operácia predstavovala pre pacienta skutočnú záťaž. Robil sa veľký operačný rez a pacient opúšťal nemocnicu po týždni, odkázaný na starostlivosť okolia. Dnes, vďaka najmodernejšej diagnostike a operačnej technike, ide viac-menej o ambulantný zákrok, po ktorom pacient opúšťa kliniku. Vykonáva sa pri plnom vedomí, pričom sa používa lokálna anestézia.

Sivý zákal možno odstrániť buď klasickou operáciou – výmenou očnej šošovky, alebo za asistencie femtosekundového laseru, tzv. metódou FLACS (Femtosecond Laser Assisted Cataract Surgery). Umelá vnútroočná šošovka zostáva v oku už natrvalo, nie je potrebné ju neskôr vymieňať. Výhodou je, že úplne nahrádza dioptrickú silu pôvodnej šošovky, takže voľbou vhodného typu je u pacienta súčasne možné odstrániť krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Existuje tiež multifokálna šošovka, ktorá upraví videnie na všetky vzdialenosti.

Laser predstavuje modernejšiu a  bezpečnejšiu formu, pretože operácia sa tak vykonáva úplne bez dotyku ostrých nástrojov. Každý krok prístroja riadi a kontroluje počítač. Navyše prístroj bol už od svojho vzniku určený priamo na operáciu sivého zákalu. Skúsenosti ukazujú, že laser je niekoľkonásobne presnejší ako ruka človeka. Chirurg tak plánuje a vykonáva operáciu s maximálnou presnosťou. Pri jednej operácii laser umožňuje nielen zbaviť sa očnej choroby, ale tiež chýb, pre ktoré pacient musí nosiť okuliare, ako je napríklad astigmatizmus.

Pravidelnou kontrolou u očného lekára, včasnou diagnostikou a následne prípadnou chirurgickou liečbou je možné toto ochorenie úspešne zvládnuť bez trvalého poškodenia zraku.

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu