dec 2, 2023
193 Views
Komentáre vypnuté na Kedy vymeniť brzdové diely a kotúče

Kedy vymeniť brzdové diely a kotúče

Written by

Brzdový systém predstavuje najdôležitejšiu mechanickú časť vozidla, ktorá zásadne ovplyvňuje bezpečnosť a spoľahlivosť auta na cestách. Na rýchlosť opotrebenia brzdových dielov a kotúčov vplýva viacero faktorov, od štýlu jazdy až po kvalitu náhradných dielov. Dôvodov na návštevu servisu, môže byť viacero, dokážete ich rozpoznať?

Venujte  pozornosť kontrole

Mnohé náhradné diely na autá, ako sú brzdové platničky, kotúče, pneumatiky alebo stierače, radíme medzi spotrebný materiál, ktorý je nutné v závislosti od jeho opotrebovania vymieňať. V rámci bezpečnosti je potrebné sa zamerať hlavne na kontrolu brzdového systému a brzdovej kvapaliny. Brzdové komponenty je ideálne skontrolovať v rámci sezónnej výmeny pneumatík, kedy je potrebné okrem iného aj dôkladne odstrániť nečistoty a rôzne mastnoty z brzdových kotúčov pomocou špeciálneho čističu bŕzd. Vďaka jeho pravidelnému užívaniu môžete zlepšiť brzdný účinok, nakoľko čistič bŕzd pomáha obnoviť počiatočnú priľnavosť a brzdnú silu, odstránením nežiadúcich nánosov. V prípade, keď je nutné brzdové diely vymeniť, je v súčasnej dobe obrovskou výhodou možnosť objednať si všetky spomínané náhradné diely online a tovar môžete mať na druhý deň.

Náš tip: Špeciálny čistič bŕzd, ako aj ostatné auto a moto príslušenstvo nájdete v našom e-shope.

Signály, ktoré určite neprehliadnite!

Máte radi športovejší spôsob jazdy, ktorý sa vyznačuje náhlym brzdením alebo prudkým zrýchlením? Poprípade pravidelne jazdíte v hustej premávke, či náročnych podmienkach? Potom o to pozornejšie vnímajte signály, ktoré môžu byť znakom opotrebovania brzdových dielov a kotúčov a teda je vhodný čas na ich výmenu.

  1. Pískavé zvuky. Prvým indikátorom problému môžu byť zvuky, ktoré počujete pri brzdení, keď spomaľujete vozidlo, tie môžu naznačovať opotrebovanie brzdových platničiek, poškodenie kotúčov alebo nános nečistôt, ktoré sa nahromadili medzi platničkou a kotúčom.
  2. Viditeľné opotrebenie. Pokiaľ v dôsledku opotrebovania kotúčov klesne ich hrúbka nižšie (o 1-2mm),  ako stanovuje výrobca, dochádza k vyššiemu treniu brzdového obloženia, čo spôsobí prehriatie a následné zníženie funkčnosti brzdového systému.
  3. Vibrácie volantu počas brzdenia. V tomto prípade môže ísť o zníženú funkčnosť brzdových platničiek, ked sa okrem chvenia, pridáva aj zvýšená hlučnosť brzdového systému. Najčastejšie však chvenie volantu spôsobuje zvlnený kotúč. ktorý sa zvlní v dôsledku prudkého prehriatia a následného rýchleho ochladenia.
  4. Nerovnomerné brzdenie alebo znížená funkčnosť brzdenia môže byť spôsobená zakrivenými brzdovými kotúčmi, v tomto prípade vám odporúčame po jazde prekontrolovať ich teplotu. Často sa stáva, že zadrhávaním vodítok na brzdovom strmeni platničky zostanú “prilepené” na kotúči, čo spôsobuje prehrievanie kotúča a opotrebovanie platničiek.

Ak si všimnete akýkoľvek z týchto varovných signálov, neodkladajte návštevu servisu. Včasná výmena brzdových platničiek, či kotúčov nielenže zvyšuje vašu bezpečnosť na ceste, ale tiež môžete predísť drahším opravám v budúcnosti. Nezabudnite, že brzdy sú kľúčovým bezpečnostným prvkom vášho vozidla a ich správne fungovanie je nevyhnutné pre vašu ochranu aj ochranu ostatných účastníkov cestnej premávky.

Tip na záver:

Jeden z najlepších spôsobov ako predĺžiť životnosť brzdového systému je jazdiť plynulo, s dostatočným odstupom od iných áut a využívať pri tom brzdnú silu motora.

Article Categories:
Ako na to