nov 17, 2016
13918 Views
Komentáre vypnuté na Ako je to s oknami susedov do vášho dvora? Potrebujú povolenie?

Ako je to s oknami susedov do vášho dvora? Potrebujú povolenie?

Written by

Bývanie v rodinnom dome prináša určite množstvo pozitív. No ak máte nepríjemného suseda, váš život sa môže zmeniť na nočnú moru. Preto je potrebné vo vlastnom záujme so susedmi vychádzať čo najlepšie. Častou príčinou sporov sú práve okná, ktoré sú orientované smerom do dvora suseda. Ako je to s takýmito oknami a kedy na ne sused potrebuje povolenie?

Čo hovorí stavebný zákon

Stavebný zákon hovorí pomerne jasnou rečou. Ak sa na stavbe vykonávajú úpravy, ktoré menia vzhľad stavby, zasahujú do nosných konštrukcií stavby, alebo dokonca majú vplyv na zmenu spôsobu využívania stavby, v takomto prípade potrebuje stavebník povolenie od stavebného úradu. Čo to ale znamená v praxi? Pokiaľ ide o okná, môžeme rozlišovať tieto situácie.

  1. Výmena starých okien za nové. Ak už na dome boli staré okná orientované smerom k susedom, stavebné povolenie nie je potrebné. Jedná sa totiž o takzvané udržiavacie, respektíve bežné práce na stavbe, na ktoré nie je potrebné stavebné povolenie. To znamená, že sused si tieto okná môže vymeniť bez toho, aby vás o tom informoval.
  2. Osadenie celkom nových okien v obytných miestnostiach. Tuto je situácia celkom iná. Ide totiž o stavebnú úpravu, ktorá zmení vzhľad stavby a v podstate aj spôsob jej užívania. Takéto zásahy teda musí sused ohlásiť stavebnému úradu. Prichádza ku konaniu na stavebnom úrade, na ktoré by mali byť prizvaní aj susedia, do ktorých dvora sú predmetné okná orientované. To znamená, že takéhoto konania sa zúčastníte aj vy a môžete sa tu vyjadriť. Stavebný úrad následne posúdi, či sú vaše pripomienky opodstatnené a nakoniec stavebné povolenie buď vydá alebo nie.

Čo ak sused o povolenie nepožiadal?

Ak si sused takéto okná osadil „načierno“ a o stavebné povolenie nepožiadal, máte možnosť podať sťažnosť na stavebnom úrade. Ak sused nedodržal vašu predchádzajúcu dohodu alebo zákon, bude musieť vykonať nápravu. V opačnom prípade môže dostať pokutu. Výnimka nastáva v jedinom prípade. Ak sú susedove okná od vašej stavby vzdialené 7 metrov, môže ich sused osadiť.

Article Categories:
Ako na dom a zahradu