apr 3, 2024
181 Views
Komentáre vypnuté na Grilovanie na záhrade len na kvalitnom grile – tipy ako vybrať gril

Grilovanie na záhrade len na kvalitnom grile – tipy ako vybrať gril

Written by

K letu neodmysliteľne patrí grilovanie. Je to ideálna príprava jedla počas teplých dní. Nato, aby ste si grilovaný pokrm vychutnali, potrebujete správny gril. Na trhu existuje množstvo typov, ale všetko záleží od vašich preferencií. Najdôležitejšie je kde a ako často budete gril používať. Nemenej dôležitý je aj fakt, koľko času ste si ochotný vyhradiť na bežnú údržbu a čistenie. Ak si neviete vybrať, v našom článku vám ponúkame tipy ako vybrať gril presne podľa vašich predstáv.

Čo je záhradný gril?

Záhradné grily sú zariadenia na prípravu jedla pomocou priameho pôsobenia tepla. Ich súčasťou je mriežkovaný rošt, veko, a nádoba do ktorej odkvapkáva prebytočná šťava a tuk. Takmer všetky druhy grilov majú aj odkladací priestor na potrebné príslušenstvo ku grilovaniu. Potraviny je možné grilovať priamo na rošte, alebo v alobale či zapekacej miske. Základné rozdelenie grilov je podľa paliva, na ktoré fungujú. Zdrojom tepla môže byť drevené uhlie, elektrina alebo plyn.

Grily na drevené uhlie – klasika stvorená pre fajnšmekrov

Grily na drevené uhlie patria jednoznačne medzi najobľúbenejšie druhy. Ľahko sa používajú a nielen gurmáni si užijú typickú dymovú chuť, ktorú drevené uhlie dodáva jedlu. Avšak grily na drevené uhlie nepohladia iba chuťové poháriky, ale zabodujú aj svojou flexibilitou. Nepotrebujete zásuvku, ani ťažkú ​​plynovú fľašu, stačí trochu dreveného uhlia.

Ďalšou veľkou výhodou je rýchla príprava grilovaných pokrmov. Takýto gril má však aj svoje nevýhody. Rozpálenie dreveného uhlia alebo brikiet trvá dlhšie a tento druh nie je vhodný na balkón bytových domov. Jeho nevýhodou je aj náročnejšia údržba a upratovanie.

Prívod vzduchu je umiestnený v spodnej časti grilu a nastavuje sa ručne. Ak ste tento typ grilu nikdy predtým nepoužívali, chvíľu vám potrvá, kým sa naučíte odhadnúť správnu teplotu uhlia, prípadne udržiavať stabilnú teplotu. Grily na drevené uhlie sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch. Niektoré modely majú vo výbave dokonca integrovaný teplomer a úložný priestor.

Elektrický gril – ideálny spoločník do kuchyne i na balkón

Elektrické grily sú najlepšou voľbou pre ľudí, ktorí bývajú v bytovom dome, pretože s týmto grilom si viete dopriať grilované pochúťky na balkóne alebo priamo v kuchyni, pričom nepotrebujete mať ani vlastnú záhradu. Ich prednosťou je rýchle rozohriatie, ľahká údržba, jednoduché použitie maximálna skladnosť. Môžete si ich vziať na dovolenku, chatu alebo si grilovať aj v zimných mesiacoch priamo doma v kuchyni.

Na rozdiel od grilov na drevené uhlie pracujú elektrické grily bez zápachu a neprodukujú veľa dymu okrem toho, ktoré vzniká pri varení. Ich príprava pred samotným grilovaním je veľmi rýchla, pretože elektrický gril stačí zapojiť do zásuvky. Teplotu je možné individuálne prispôsobiť konkrétnemu grilovanému pokrmu.

Barbecue, Raclette alebo kontaktné elektrické grily – aký je medzi nimi rozdiel

Medzi elektrické grily patria aj modely, ktoré môžete pokojne využívať všade tam, kde je prísun elektrickej energie. Patria sem:

Barbecue grily, ktoré sú je obdobou klasických grilov. Disponujú grilovacou plochou, mriežkou alebo roštom. Sú to jednoduché grily s jedným ohrevným telesom, takže pokrm sa opeká iba z jednej strany.

Raclette grily sú v podstate stolné grily, ktoré sú okrem samotnej grilovacej plochy vybavené aj malými panvičkami, v ktorých je možné pripravovať omáčky, alebo zohrievať šťavy na podlievanie mäsa.

Kontaktné elektrické grily grilujú obojstranne. Vďaka prítomnému veku je teplo rovnomerne rozvádzané a práca s nimi je podstatne rýchlejšia. Hodia sa nielen na grilovanie, ale poslúžia aj na zapekanie toastov. Niektoré je možné rozložiť, takže z kontaktného grilu sa za okamih stane otvorený s dvojnásobnou plochou.

Plynové grily – ponúkajú najrýchlejší spôsob grilovania

Plynové grily predstavujú jednoduchú a najmä rýchlu prípravu grilovaných pochúťok. Neprodukujú žiadny dym a k dispozícii budú v priebehu niekoľkých minút. Nemusíte čakať na žiadne rozohrievanie uhlia a nepotrebujete ani žiadny zdroj elektriny. Plynové grily fungujú na palivo v propán-butánových fľašiach, alebo plynových kartušiach. Súčasťou balenia by mala byť aj propán-butánová prípojka. Nie je to tak vždy, takže pred samotnou kúpou si to skontrolujte a prípadne ju dokúpte.

Grilovanie je komfortné, pretože plameň sa dá regulovať podobne ako v prípade plynového sporáka. Vďaka tomu si môžete nastaviť požadovanú teplotu a individuálne ju prispôsobiť každému grilovanému jedlu.

Plynový gril s liatinovým roštom

Plynový gril s liatinovým roštom

Ostatné druhy grilov

Na trhu sú dostupné rôzne druhy grilov. Ak túžite po grile, ale nemáte dostatok priestoru alebo leto trávite na chalupe, nezúfajte. Môžete si vybrať prenosné grily alebo ohniská.

Parťáci na grilovanie aj na cestách to sú prenosné grily

Prenosné grily predstavujú síce menší variant, ale vďaka svojej skladnosti a ľahkej manipulácii si môžete vychutnať grilované jedlá kdekoľvek a kedykoľvek. Je jedno či budete na chate alebo dovolenke. Nemusíte sa ničím limitovať, pretože aj prenosné grily obsahujú všetky nevyhnutné funkcie a zároveň sú jednoduché na údržbu a čistenie.

Multifunkčné využitie ponúka ohnisko

Ohniská sú ako stvorené pre milovníkov jedinečnej atmosféry klasického táboráku. Vyzerajú ako nízky kotol na ktorý môžete umiestniť rošt a grilovanie sa môže začať. Bez mriežky sa dá použiť ako klasické ohnisko na opekanie, ale hodí sa aj na varenie gulášu. K ohnisku stačí dokúpiť trojnožku a kotlík.

Náš TIP: Ak hľadáte kvalitné záhradné grily za dostupnú cenu, stavte na grily Fieldmann. Na výber sú elektrické grily, grily na drevené uhlie alebo plynové grily Fieldmann s funkciami, ktoré vás milo prekvapia.

Grily a možný spôsob grilovania

Priame a nepriame grilovanie sú dva základné spôsoby, ktorých osvojenie zaručí, že vami grilované jedlo bude vždy skvelé.

Priamy spôsob grilovania – pokrm sa opeká priamo nad otvoreným zdrojom tepla, ale iba z jednej strany. Približne v polovici doby grilovania je potrebné ho obrátiť. Takto sa pripravuje napríklad mäso na steaky, ale hodí sa aj na grilovanie ovocia a zeleniny. Jedlo ukladajte vždy do stredu roštu.

Pri nepriamom spôsobe grilovania – jedlo je počas prípravy v uzavretej nádobe, v alobale alebo prikryté vekom. Nepriama metóda je vhodná na potraviny, ktoré potrebujú viac ako 25 minút grilovania, ako aj na potraviny, ktoré sú tak jemné, že priame vystavenie zdroju tepla by ich vysušilo alebo pripálilo.

Gril Fieldmann na záhrade.

Gril Fieldmann na záhrade.

Veľkosť rozhoduje – potrebujete gril pre všetkých priateľov, alebo menšiu rodinu?

Najdôležitejším parametrom pre správny výber je veľkosť grilovacej plochy. Avšak veľkosť priamo súvisí aj so spotrebou paliva, elektriny alebo dreveného uhlia. Aj na veľkom grile síce pripravíte menšie množstvo potravín, ale príprava sa predraží. To isté platí aj v prípade, ak na malom grile budete pripravovať väčšie množstvo pokrmov. Okrem dlhej čakacej doby bude aj spotreba paliva či elektriny vyššia.

  • Ak sa chystáte grilovať len pre seba alebo partnera úplne stačia grily s menšou plochou do 750 cm².
  • Pre štvorčlennú rodinu je už vhodný gril s veľkosťou grilovacej plochy do 1 500 cm².
  • Ak však plánujete pripravovať grilované špeciality pre časté stretnutia s rodinou a priateľmi, stavte na grily s plochou viac než 2 500 cm².

Záhradné grily s dostatočným výkonom určite nesklamú

Nemenej dôležitým parametrom pri výbere je aj samotný výkon. Ovplyvňuje nielen kvalitu, ale aj rýchlosť grilovania. Tomuto parametru venujte pozornosť ak sa zaujímate o kúpu plynového alebo elektrického grilu.

Menšie elektrické ponúkajú príkon v rozmedzí 1 200 – 2 400 W. Pre priemernú rodinu na občasné použitie je to postačujúce, ale ak plánujete grilovať pravidelne pre väčší počet ľudí, siahnite po výkonnejších modeloch s príkonom od 5 000 do 10 000 W, ktoré sa nebudú dlho nahrievať.

Plynové grily  s výkonom od 5 do 10 kW úplne postačia pre rodinné grilovanie. Väčšie grily s výkonom 15 kW sú už vhodné na časté a skupinové grilovanie.

Elektrický gril s vlastným stojanom.

Grily – zamerajte sa aj na typ grilovacej plochy a materiál roštov

Grily môžu mať jednu alebo aj rôznu kombináciu grilovacej plochy, pričom každá je vhodná na prípravu niečoho iného.

  • Na rošte je možné pripravovať mäso, syr, ryby, ale aj väčšie kusy zeleniny.
  • Hladký povrch je ideálny na prípravu menších kúskov mäsa, ovocia a zeleniny. Hodí sa aj na prípravu vajec a húb.
  • Rebrovaný povrch je typický pre prípravu šťavnatých steakov a mäsa.

Pre správny výber grilu je dôležitý aj materiál roštov

Rošt predstavuje základnú časť grilu, ktorá príde do priameho kontaktu s potravinami. Práve z tohto dôvodu je potrebné vyberať rošt tak, aby dobre držal teplo, nemohol do jedla púšťať žiadne chuťovo nepríjemné látky a pomerne jednoducho sa čistil.

  • Liatinový rošt predstavuje najlepšiu voľbu. Liatina je pevná, odolná a má dlhú životnosť. Jedinou nevýhodou liatinových roštov je náročnejšie čistenie.
  • Rošty z nehrdzavejúcej ocele sú ľahšie avšak horšie vedú teplo a akumulujú ho kratšie ako liatinové. Ich veľkou výhodou je jednoduchá údržba.
  • Grilovací kameň je leštená žulová doska alebo lávový kameň. Síce vedie teplo pomalšie, ale veľmi dlho ho udrží. Na tomto povrchu je možné pokrmy pripravovať bez tuku.
  • Keramika je materiál, ktorý je vhodný na grilovanie všetkých pokrmov. Výhodou je jednoduchá údržba, nepriľnavosť a možnosť grilovať bez tuku. Mäso sa na keramike prakticky nepripaľuje.
  • Grilovací povrch z teflónu je mimoriadne obľúbený. Dobre vedie teplo, ľahko sa udržuje a je prakticky nepriľnavý. Nevýhodou je náchylnosť na poškodenie.
Article Categories:
Ako na to