apr 25, 2023
146 Views
Komentáre vypnuté na Dôležitosť investovania pre vašu budúcnosť

Dôležitosť investovania pre vašu budúcnosť

Written by

Čoraz vyššia inflácia a rast cien spôsobujú, že mnohí ľudia začínajú uvažovať, ako zhodnotiť svoje nasporené financie. Jednou z možností, pre ktoré sa rozhoduje väčšina, je investovanie do rôznych finančných inštrumentov. Aké všetky výhody vám môže investovanie priniesť a prečo by ste tak mali začať robiť aj vy?

Ochrana peňazí pred infláciou

Hlavným cieľom investovania je zhodnocovanie aktuálneho majetku a jeho postupné budovanie. Keď si peniaze odložíte na bežný alebo sporiaci účet, nielenže nebudú pracovať, ale taktiež budú strácať na hodnote. Dôvodom je inflácia, ktorá sa v posledných rokoch výrazne zrýchlila.

Inflácia však nie je problémom len vtedy, keď dosahuje dvojciferné čísla. Váš majetok znehodnocuje aj v čase, keď je na úrovni 2 %. Ak teda nechcete, aby vaše peniaze strácali každým dňom hodnotu, je dôležité, aby ste ich investovali.

Zaujímavé zhodnotenie

Investovanie do fondov, akcií alebo kryptomien láka mnohých aj kvôli zaujímavému zhodnoteniu. Zisky z investovania je následne možné použiť na predčasné splatenie hypotéky či iného úveru alebo na kúpu zariadenia do domácnosti.

Do finančných nástrojov s výhodným zhodnotením môžete investovať jednorazovo vyššiu sumu, alebo menšiu sumu v pravidelných, napríklad mesačných intervaloch. Všetko závisí od vašej aktuálnej situácie. Pamätajte však, že do finančných nástrojov by ste mali investovať len financie, ktoré práve teraz nepotrebujete. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám.

Vyššia istota

Investovaním dokážete efektívne zhodnotiť váš majetok, bojovať proti inflácii a vytvoriť si finančnú rezervu. Tá vás môže zachrániť v náročnom životnom období, keď stratíte prácu, budete dlhšie PN alebo príde iná nešťastná udalosť.

Ideálna finančná rezerva by mala byť vo výške 6 až 12-násobku vašich výdavkov, aby dokázala pokryť všetky bežné aj nečakané náklady po dobu minimálne 6 mesiacov.

Lepší dôchodok

Výška penzie pre bežne zarábajúceho človeka nie je príliš vysoká. Väčšina sa stretne s dôchodkom, ktorý dosahuje 40 – 50 % súčasného príjmu. Ak teda chcete prežiť starobu bez zbytočných finančných problémov, je dobré začať na ňu myslieť už v mladom a aktívnom veku.

Odkladanie peňazí na účet nemá zmysel, pretože o desať či dvadsať rokov nebudú mať ani polovičnú hodnotu. Ideálne je preto začať pravidelne investovať a zhodnocovať svoj majetok vo fondoch či investovať do akcii.

V nižšom veku si môžete pokojne zvoliť aj finančné inštrumenty s dlhodobým horizontom investovania, ktoré majú vyšší úrok. Vložte do nich financie, ktoré v súčasnosti nepotrebujete, a nechajte, nech pracujú za vás.

Zabezpečenie detí

Ak máte deti alebo ich plánujete, pri premýšľaní nad budúcnosťou myslíte určite aj na ne. Vaše ratolesti budú potrebovať veľa vecí nielen v čase, keď budú bývať s vami, ale aj neskôr. V dospelosti im môžete financovať napríklad vysokú školu. Prípadne im môžete pomôcť so splácaním hypotéky alebo s nákupom nejakého interiérového zariadenia.

Keď začnete investovať s cieľom zabezpečenia detí už teraz, o desať či pätnásť rokov, keď pôjdu vaše ratolesti na vysokú školu, môžete mať k dispozícii zisk v hodnote niekoľkých stoviek či tisícok eur.

Finančné trhy rastú

Jedným z hlavných dôvodov, prečo investovať, je aj skutočnosť, že finančné trhy z dlhodobého hľadiska rastú. Počas histórie sa síce objavili určité prepady, no trh sa vždy dokázal spamätať, dostať sa na predchádzajúcu úroveň a následne znova rásť. Ak sa teda teraz rozhodnete investovať, o niekoľko rokov sa môžete tešiť zo zaujímavého profitu.

 

zdroj: Unsplash.com

 

Article Categories:
viem viac