jún 27, 2016
1437 Views
Komentáre vypnuté na Športovec a jeho rituály.

Športovec a jeho rituály.

Written by

V zime lyže, v lete bicykle. Poznáte to. Športovec. Nevynechá jediný deň, kedy sa môže venovať svojej vášni, či už v zime, alebo v lete. Zima skončila a tak sa pozrime na rituály cyklistov. Okrem toho, že sa musia pravidelne venovať svojmu dvojkolesovému tátošovi a jeho údržbe a servisu, musia samozrejme venovať čas aj pravidelným tréningom a relaxu. Relaxácia a regenerácia je pre každého športovca veľmi dôležitá. Preto je potrebné striedať fázy aktívneho tréningu s kľudovými fázami, aby  sa naše svaly stihni zregenerovať a oddýchnuť si. Inak môže dochádzať v športe k únavovým zraneniam. Najmä na začiatku sezóny máme často tendenciu relax vynechávať, ale to sa nám môže časom nepekne vrátiť.

Počas cyklistického tréningu, najmä v horúcich letných dňoch nesmieme zabúdať na dostatočný prísun tekutín. Ak naša trasa vedie mimo obývané zóny a nemáme možnosť doplniť si vodu, treba si jej vziať naozaj dostatok. Pri intenzívnom športovaní strácame vodu potením veľmi rýchlo a dehydratácia môže spôsobiť vážne problémy, až stratu vedomia, čo by sme na bicykli určite zažiť nechceli. Veľmi dôležité je aj chrániť si pokožku ochranným krémom s vysokým filtrom. Predsa len sa na slnku cyklisti pohybujú dlho a spálené ruky a nohy sú nepríjemné.

Ochrana očí kvalitnými okuliarmi s UV filtrom by mala byť úplnou samozrejmosťou. Nielen že nás chránia pred slnkom, ale aj pred hmyzom, ktorý by nám mohol vletieť do očí počas jazdy. Prilba a reflexné prvky a ich používanie upravuje zákon, takže ak sa pohybujete po verejných komunikáciách, je potrebné ho rešpektovať. Samozrejmosťou musí byť dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, pretože ako cyklisti sme jej účastníci a musíte sami uznať, že sme oveľa zraniteľnejší ako motorizovaní kolegovia. Ukazovanie zmeny smeru jazdy, dobré rozhliadnutie sa a prehľad o situácii na ceste nám môžu zachrániť život.

Autorské právo: 36clicks / 123RF Reklamní fotografie

Article Categories:
Ako na to