okt 19, 2022
265 Views
Komentáre vypnuté na Ako kŕmiť zvieratá v lese

Ako kŕmiť zvieratá v lese

Written by

Zvieratám každým rokom zaberáme viac a viac miesta z ich prirodzeného prostredia. Navyše sa niektorí ľudia v lese vôbec nevedia správať a prakticky zvieratá oberajú o posledné pokojné zákutia. Je preto nutné, aby sme zvieratkám pomohli aspoň vo forme potravy, ktorej majú v zime málo. Viete, ako kŕmiť zvieratá v lese?

Kedy a kde je najlepšie zvieratká kŕmiť

Väčšina ľudí si myslí, že zvieratká potrebujú krmivo až na sklonku zimy. Nie je to pravda. S prikrmovaním začnite už koncom septembra. Krmivo je možné zaniesť priamo do krmelcov v lese alebo ho uložte kdekoľvek, kde je bežný pohyb zveri. Keďže zvieratá nemajú radi frekventované miesta a ľuďom sa vyhýbajú, vyberte miesto, ktoré je pokojné a schované. Pozor na to, že takéto miesta sú často veľmi vlhké. Aby ste sa nezranili, v lese vždy noste obuté turistické topánky. Tie obujte deťom a samozrejme, že je ich je možné dostať vo variantoch pánska a dámska turistická obuv. Obyčajné tenisky nie sú vhodné, pretože chodidlo neochránia pred vlhkosťou a ani pošmyknutím. Turistická obuv má všitú nepremokavú membránu a podošva protišmykovú úpravu. 

Zvieratá v lese môžete kŕmiť, ale pozor na to čím

Rodičia často zoberú svoje deti do lesa, aby nakŕmili lesné zvieratká, a to predovšetkým srnky a zajačikov. Niektorí ľudia sa nabalia jedlom ako koláčiky či jabĺčka v dobrej viere, že práve tieto potraviny sú pre lesné zvieratá najvhodnejšie. Zvieratká nie sú ľudia a najvhodnejšia je pre nich rastlinná strava. Preto ak chcete zvieratá kŕmiť, tak im prineste seno, trávu, bylinky alebo orezané kríky. Pochutia si tiež na sušenej kukurici, gaštanoch a bukviciach. Z obilia je pre nich vhodný len ovos. Dokonca aj spomínané jablká sú pre divoké zvieratá pochúťkou. Obávať sa nemusíte ani krmiva vo forme zemiakov a cvikly. S koláčikmi by sme to nepreháňali. Keď už koláčiky, tak jedine suché bez plniek.

Počas tuhej zimy môžete kŕmiť aj chlebom

Ak sa vám doma nahromadil starý chlieb, rožky a iné pečivo, možné je aj týmto jedlom lesnú zver kŕmiť. Vždy si však dávajte pozor, aby bolo pečivo naozaj dobre vysušené. Opäť sa vyvarujte potravinám, ktoré sú niečím ochutené alebo majú vo vnútri plnku. Zvieratá nie sú odpadkový kôš, a preto im nenoste pečivo plesnivé. Aby chlieb nesplesnivel ani v lese, noste takúto potravu zvieratkám až počas tuhých mrazov. K pečivu môže priložiť aj soľ, ale len kamennú soľ alebo vo forme soľnej pasty.

Article Categories:
Nezaradené