okt 17, 2022
197 Views
Komentáre vypnuté na Od čoho sa odvíja cena plastových okien?

Od čoho sa odvíja cena plastových okien?

Written by

Ak práve stojíte pred dilemou, aké okná osadiť do novostavby alebo počas rekonštrukcie staršieho domu, iste vám prvotne na um zídu plastové profily. Plastové okná sú bezkonkurenčne najlacnejším variantom v porovnaní s drevenými alebo hliníkovými. Avšak aj cena plastových okien vás môže nepríjemne prekvapiť. Od čoho sa odvíja výška investície do okien z plastu?

Plastové okná sa oplatia za každých podmienok

V prvom rade musíme upozorniť na fakt, že vchodové dvere z plastu a plastové okná sa vždy oplatia. Nejde len o to, že plastové okná cena je najnižšia, ale tiež o jedinečné vlastnosti plastových profilov. Na jednej strane váh je práve priaznivá cena a na druhej všetky výhody takýchto okien, ktoré ich stavajú na piedestál obľúbenosti. Najčastejšie sa skloňuje dlhá životnosť plastových okien a ich odolnosť voči poveternostným javom. V dobe zdražovania je dôležité i to, že plastové okná dobre izolujú. Kvalitné okná z plastu dokážu ušetriť poriadny balík peňazí na vykurovaní. Okrem toho nie je zanedbateľná ani estetická stránka. Plastové okná vyzerajú skvele na každej budove.

Kedy si kúpiť a kedy nekúpiť plastové okná

Plastové okná sa hodia do novostavieb i starších domov či bytov. Môžete ich využiť ako strešné okná alebo ich osadiť do atypických stavebných otvorov. Plast sa dá ohnúť do rôznych tvarov a vyrobiť tak atypické okná. Zároveň je plast dostatočne odolný, aby vydržal ťarchu väčších okien, ale napriek tomu vám do veľkoformátových otvorov odporúčame osadiť hliníkové profily. Hliník je o niečo stabilnejší a aj pri menšej hrúbke unesie vysokú váhu.

Parametre vplývajúce na cenu plastových okien

Výsledná cena plastových okien závisí od nasledujúcich parametrov:

  • Rozmery profilov a ich hrúbka. Hrubšie rámy sú stabilnejšie.
  • Počet komôr v plastovom ráme. Viac komôr zabráni tepelným stratám.
  • Počet krídiel okien alebo dverí. Za každú atypiu a špeciálnu požiadavku zaplatíte navyše.
  • Počet izolačných skiel – trojsklo lepšie izoluje, ale je nutné ho zasadiť do viackomorového systému.
  • Farebné prevedenie – najlacnejšie sú klasické biele plastové okná.
  • K cene okien si musíte prirátať tiež doplnky, napríklad ochranné sieťky proti hmyzu alebo žalúzie.
Article Categories:
Nezaradené