okt 24, 2022
256 Views
Komentáre vypnuté na Parkovanie na Slovensku

Parkovanie na Slovensku

Written by

Stali ste sa novým vodičom či vlastníkom auta ? Alebo ste si auto len požičali? V každom prípade by vám  okrem pravidiel cestnej premávky, nemal byť cudzí ani termín parkovacia politika a teda pravidlá a fungovanie parkovania vo verejnom, ale aj súkromnom priestore. To sa môže v každej krajine líšiť. Ako je to na Slovensku? Dozviete sa v tomto článku.

Je normálne, že keď sa v nejakej oblasti začínate pohybovať, veľa o nej neviete. Či už je to pečenie chleba alebo prevíjanie elektromotorov. Nikto predsa učený z neba nespadol. A inak vedeli ste, že ten chleba si môžete upiecť aj v niečom, čo má názov konvektomat? Ale späť k tomu parkovaniu.

Parkovanie na Slovensku:

Máte na výber z viacero možností. Vo všeobecnosti môžete využiť bezplatné parkovacie miesta alebo si za parkovanie zaplatiť.

Platenné parkoviská:

  • Existujú platené parkoviská na ktoré sa dostanete po prechode rampou. Na väčšine týchto miest sa nachádzajú parkovacie automaty, ktoré vám umožnia kúpiť si lístok na taký počet hodín, ktorý vám vyhovuje. Niekde sa miesto automatov nachádza obsluha, ktorá vám lístok predá. Cenník sa líši, vo všeobecnosti ale platí, že v turisticky atraktívnejších oblastiach sú ceny parkovného podstatne vyššie.
  • Ďalšou možnosťou sú parkovacie miesta označené modrou obdĺžnikovou dopravnou značkou s bielym písmenom P, pod ktorým sú zároveň znázornené aj parkovacie hodiny. Na takomto mieste si potrebujete kúpiť lístok v najbližšom automate. To aký čas si predplatíte za akú sumu sa dozviete priamo z automatu.

Parkovanie bezplatne:

Vo všetkých slovenských mestách sú aj miesta, kde môžete parkovať bezplatne. Sú to buď klasické verejné parkoviská alebo parkovacie miesta pozdĺž cesty. Ako ich môžete rozpoznať a byť si istý, že ste na mieste, kde môžete bezplatne parkovať?

  1. Môže to byť parkovisko označené modrou obdĺžnikovou dopravnou značkou s bielym písmenom P. Ak sa na takomto parkovisku nenachádza obslužný personál, znamená to, že na tomto parkovisku môžete parkovať bezplatne.
  2. Špeciálne parkovacie miesta môžete nájsť aj pozdĺž cesty. To, že nie sú platené sa vždy dozviete podľa značenia. Modrá obdĺžniková značka s bielym písmenom P bez znázornených parkovacích hodín je to, čo vám to v tomto prípade ozrejmí.
  3. Posledná možnosť je parkovanie mimo vyznačených parkovacích miest. V obci smie vodič zastaviť a stáť v prípade, ak je aj po jeho zaparkovaní na chodníku pre chodcov voľná šírka vo veľkosti minimálne 1,5 m. Parkovaniu mimo vyznačených parkovacích miest venujte zvýšenú pozornosť a dbajte na to, aby ste nestáli na mieste súkromníka, zákaze státia alebo iným spôsobom neporušovali parkovacie pravidlá.
Article Categories:
Nezaradené