apr 12, 2021
600 Views
Komentáre vypnuté na Zimné pneumatiky v lete radšej nepoužívajte

Zimné pneumatiky v lete radšej nepoužívajte

Written by

Máte v hlave myšlienku, že by ste auto tento rok neprezúvali a počas celého roka by ste jazdili na zimných pneumatikách? Aj napriek tomu, že zákon nám na Slovensku nestanovuje povinnosť túto výmenu absolvovať, odporúčame ich určite prezuť.

Sezónne pneumatiky nie sú len výmysel

Mnohí vodiči tento scenár, kedy jazdili v lete na zimných pneumatikách, už zažili. Je síce pravda, že pri jazde na jednej sade človek výraznejšie ušetrí, no v konečnom dôsledku dospeje k tomu, že zimné pneumatiky zničí skôr.

Prezúvanie pneumatík nie je výmyslom výrobcov a ani zákonodarcov alebo byrokratov. Táto aktivita má svoje opodstatnenie, ktorým sa riadia ľudia po celom svete. Hoci na zimných pneumatikách je možné jazdiť aj v lete, ich výroba je prispôsobená práve chladnému počasiu, čomu zodpovedá zloženie a aj dezén. Jazda na vyhriatych letných cestách spôsobuje horšiu ovládateľnosť vozidla a znižuje aj bezpečnosť jazdy. Na to by nemal zabúdať žiadny motorista, pre ktorého je dôležitá posádka a to, že sa vždy vráti domov. Letné pneumatiky je dobré používať aj pre ich menšiu hlučnosť, ktorá výrazne znižuje komfort počas jazdy.

Dôvodom, prečo by sme v lete nemali jazdiť na zimných pneumatikách je aj ich hlbší dezén prispôsobený k odvádzaniu vody, ktorý s vozovkou nemá takú styčnú plochu, čo vedie k predlžovaniu brzdnej dráhy. Jednoducho povedané, na letných pneumatikách dokážete v lete omnoho lepšie brzdiť a to aj o niekoľko desiatok percent. Snaha ušetriť je síce pekná vlastnosť, no v takomto prípade sa nevypláca. Lepšie je zaobstarať si najlacnejšie pneumatiky, ktoré sú v dobrom technickom stave a na bežnú jazdu úplne stačia.

Kedy je čas na výmenu?

Pri prezúvaní auta je potrebné sa riadiť vonkajšou teplotou a nie dátumom. Samozrejme, zohľadniť treba aj aktuálne poveternostné podmienky, ktoré sa najmä na jar veľmi rýchlo a nepredvídateľne menia. Ak sa teplota počas dňa aj noci vyšplhá nad 7 stupňov Celzia ešte to neznamená, že treba utekať do pneuservisu. Odporúčame počkať niekoľko dní, kedy sa teplota stabilizuje. Dobré je sledovať aj predpoveď počasia, ktorá napovie, ako sa majú motoristi správať.

Mnohí si prezúvajú auto doma svojpomocne, čo je samozrejme možné, no treba dodržať niekoľko zásad, aby to bolo aj bezpečné. Ešte pred samotným prezúvaním by mala prebehnúť vizuálna kontrola celej sady. Či už máte pneumatiky na SUV alebo offroad, vždy by mali byť kvalitné, nepoškodené a neopotrebované.

Skontrolovať je potrebné aj tlak v pneumatikách, na ktorý mnohí z nás zabúdajú. Ide síce o menšiu nepozornosť, no jeho nesprávne nastavenie dokáže znížiť komfort z jazdy alebo zvýšiť úsporu spotrebovaného paliva. Veľkým pomocníkov v tejto oblasti je snímač tlaku pneumatík, vďaka ktorým má vodič neustále prehľad o daných hodnotách.

 

 

Article Categories:
Ako na to