júl 14, 2020
909 Views
Komentáre vypnuté na BARF strava je pre psa najprirodzenejšia, najlepšie stráviteľná a tiež najchutnejšia forma potravy. 

BARF strava je pre psa najprirodzenejšia, najlepšie stráviteľná a tiež najchutnejšia forma potravy. 

Written by

Nie každý stále vie, čo je to barfovanie, no každý majiteľ psa alebo mačky by sa s touto formou stravovania mal čo najskôr zoznámiť. Ide o najprirodzenejší spôsob stravovania zvierat, kedy dostanú všetko, čo potrebujú bez toho, aby mali tráviace problémy.

Čo je to vlastne barf?

Základy barf stravy nie sú novinkou, ale vychádzajú zo spôsobu kŕmenia, ktorý využíva predok súčasných psov a teda vlk sivý. Toto stvorenie prijíma len takú potravu, ktorú si sám uloví a na tepelnú úpravu alebo rôzne špeciálne krmivá ani len nepomyslí. Jeho pravidelnou potravou je surové mäso z rôznych zvierat, ale aj nestrávené rastliny nachádzajúce sa v žalúdku koristi. Barf je presne touto formou stravy, pričom sa môžeme stretnúť s viacerými pojmami.

Základom tohto stravovanie je teda surové mäso, ale aj zelenina, ovocie, vnútornosti a iné prílohy. Dôležité je, aby boli suroviny tepelne nespracované a teda v surovom stave, kedy obsahujú všetky potrebné vitamíny, sacharidy, bielkoviny, tuky a minerálne látky. Je možné stravu ohriať, aby nebola studená, no na varenie zabudnite. V konečnom dôsledku by nemalo takéto krmivo pre psov presiahnuť 40 stupňov, pretože vyššia teplota ničí potrebné látky pre ich vývoj. Prechod z klasického stravovania na barfovanie nie je úplne jednoduché pre psa a ani jeho majiteľa. Veľmi dobrým pomocníkom je v takom prípade niektorá z kníh zameraná na rady a tipy. Hoci na trhu nájdeme rôzne krmivo pre psa, ktoré netreba pripravovať a je časovo a finančne nenáročné, barfovanie je tým najlepším spôsobom, ako dopriať domácemu miláčikov dobré fungovanie organizmu a zdravie po dlhé roky.

Čo všetko je pri barfovaní povolené?

Barf strava neznamená len mäso pre psa, ale aj rôzne druhy príloh, zeleninu a ovocie. V žiadnom prípade nebude mať pes ani mačka v rámci jedálnička stereotyp, pretože v miske môže mať vždy niečo iné. Najľahšie stráviteľnými sú kuracie, králičie, jahňacie, teľacie a morčacie mäso, ktoré je najlepšie použiť pri prechode z klasických granúl na barf stravu. Rovnako je dobré tieto druhy mäsa dávať psom s tráviacimi problémami alebo veľkou hmotnosťou. Do jedálnička je možné zaradiť aj iné druhy mäsa, no odporúčame ich striedať. Môže sa stať, že niektorý druh nebude pes chcieť a ak by mu robil problém, jednoducho mu ho nedávajte. Aj psy a mačky sú živé bytosti a rovnako ako človek, ani oni nemusia mať radi všetko.

Article Categories:
Ako na to