júl 16, 2020
826 Views
Komentáre vypnuté na Éčka v potravinách. Nie všetky sú nebezpečné

Éčka v potravinách. Nie všetky sú nebezpečné

Written by

Nie všetci pri nákupe sledujeme zloženie potravín a nie vždy vieme, čo názvy prísad presne znamenajú. Ak ale niekto povie, že to obsahuje množstvo ,,éčok“, pravdepodobne každý z nás spozornie. Nie všetky prísady sú ale nebezpečné tak, ako si myslíme.

Éčko je chemický výraz

Hoci tento názov znie hrôzostrašne, nie zo všetkých potravinárskych prísad treba mať obavy. To, že nevieme, čo špeciálny názov ukrýva neznamená, že všetky potraviny s obsahom E sú zlé a pre naše telo škodlivé. Niektoré prvky sa v prírode nachádzajú prirodzene, iné ľudia vytvorili umelo. Aj taká obyčajná jahoda je zložená z vlákniny, kyseliny, vitamínov, cukrov, antioxidantov a iných látok. Všetko vymenované sú chemické prvky, na ktoré existuje špeciálny názov, no poznať ho my, ako laici, nepotrebujeme. V praxi to vyzerá tak, že ak by napríklad jahoda mala vlastnú etiketu, našli by sme na nej minimálne 15 éčok. To neznamená, že ide o umelý alebo nezdravý produkt, do ktorého by bola pridaná chémia. Všetky éčka sú pomenovaním látok pridávaných do potravín alebo nápojov, niektoré sú pre telo pozitívom, iné zas príťažou. Ani umelé látky ale nie sú vždy nezdravé, pretože každá jedna látka pridaná do potraviny je pred použitím kontrolovaná a schválená a tak isto má svoje špecifické označenie.

Ak vás zaujíma, ktorým éčkam by ste sa ale mali radšej pri nákupe potravín vyhnúť, tak ide o označenia E131-E133, E155 – potravinárska hnedá, E621 čo je glutaman nachádzajúci sa napríklad vo vegete, E951 je umelým sladidlo, ktorý je v niektorých krajinách dokonca zakázaný, E102 nachádzajúci sa v cukrovinkách, pečive a mliečnych výrobkoch, ktorý môže vyvolať alergie, hyperaktivitu alebo dokonca astmatický záchvat. E124 je preukázaným karcinogénom a rovnako je tak aj zložka E110. Vyhnúť by sme sa mali aj výrobkom, kde je na obale označené E120, čo je kyselina karmínová nachádzajúc sa najmä v jogurtoch.

Zloženie potravín sa skúma

Ak poctivo čítate zloženie výrobkov, ktoré plánujete kúpiť a konzumovať, je to výborný krok, ako sa vyhnúť  rôznym problémom. Na druhej strane ale treba myslieť na to, že niektoré zložky zle znejú, no v skutočnosti môže ísť o klasický vitamín. Zloženie potravín predtým, ako sa dostanú do predaja, skúmajú aj rôzne organizácie a laboratóriá. Prísady do potravín je možné zohnať aj online a to v obchode alchimica. Okrem širokého sortimentu 60 000 položiek obchod ponúka aj deconex 11 universaladrenochrome česky.

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu