jan 30, 2017
1360 Views
Komentáre vypnuté na 3 rady ako si správne naplánovať rozpočet na nový rok?

3 rady ako si správne naplánovať rozpočet na nový rok?

Written by

Väčšina ľudí nemá to šťastie, že zdedí milióny alebo ich náhodou vyhrá v lotérii. To je väčšinou o náhode. Na náhodu by ste však nemali nechať svoju finančnú situáciu v nadchádzajúcom roku.

Jedine premyslený a disciplinovane dodržiavaný plán vám zaručí, že vaša situácia nebude z mesiaca na mesiac horšia.

Keď sa povie finančný plán, veľa ľudí si povie, že nič také nepotrebuje. Veď nie sú finanční manažéri ani investori. Finančné plánovanie je ale oveľa širší pojem. Týka sa akýchkoľvek financií, nielen firemných, ale tiež osobných.

Na nový rok si veľa ľudí dáva predsavzatia a ambiciózne ciele. Ale ako náhle príde každodenný zhon, zabudnú na ne, pretože si neurobili plán, ako tieto ciele splniť.

Ak ste si dali nejaký finančný cieľ, plán budete určite potrebovať, ak sa nechcete pridať k veľkej kope ľudí, ktorí si dali nejaký cieľ, ale nesplnili si ho.

Neberiete do úvahy, ako sa z malých výdavkov stávajú veľké

Ranná kávička alebo raňajky v čajovni či kaviarni, balík cigariet, poobedný zákusok… stačí si toto dopriať každý deň a už sa vám nazbiera pekná čiastka. Nehovoríme, že si nemôžete dopriať radosť, ale ak nad svojimi rozhodnutiami nebudete mať väčšiu kontrolu, a budete ich robiť automaticky, môže to prerásť do nekontrolovateľných problémov. Dajte svojím túžbam z času na čas voľný priebeh. Ale takisto ich z času na čas majte pod kontrolou a odoprite si ich. Táto malá zmena v správaní vám umožní odložiť si niekoľko sto eur bokom na horšie časy.

Plánujte pravidelne

Urobiť si jeden veľký plán na celý rok v jeden deň a hotovo? Ani náhodou. Situácia sa môže meniť, nemusíte niečo dodržať, môže prísť niečo nečakané. Môžete poľaviť. Nikdy neviete, čo sa môže prihodiť. Preto je potrebné sa k svojim finančným cieľom pravidelne vracať a sledovať, či ste sa od svojho kurzu neodchýlili.

Robíte si dlh, ktorý nemáte ako splatiť

Kúpte si teraz, zaplatíte neskôr. To je životný štýl, ktorý sa preferuje. Ale nanešťastie, nie je dlhodobo udržateľný. Najmä ak neplánujete, ako to všetko splatiť. Preto si berte pôžičky alebo úvery len vtedy, ak viete, že na to máte a vaša situácia vám umožňuje najbližšie mesiace pravidelne splácať. Ak už teraz cítite, že to so splácaním zvládate len tak tak, porozmýšľajte nad refinancovaním úveru alebo hypotéky.

 

Article Categories:
Ako na to