Plast sa stal v posledných rokoch celosvetovo diskutovanou témou. Ako lacná náhrada mnohých drahších materiálov si získal veľkú popularitu, no v posledných rokoch si spoločnosť stále viac uvedomuje pálčivý problém, ktorý vznikol nadmerným používaním najmä jednorázových plastov. Vezmime si napríklad PET fľašu, ako predmet každodennej spotreby. Plastová fľaša, ktorú vyhodíme do zberného koša putuje do spaľovňe, na skládku a v tom lepšom prípade na recykláciu. Hmota, ktorá recykláciou vznikne, však už nie je natoľko kvalitná, aby z nej mohla byť vyrobená nová PET fľaša. Recyklovaný plast sa použije len ako prímes k panenskej plastovej hmote. Do procesu recyklácie musí stále vstupovať novo vyrobený plast a tak sa neustále ťaží ropa a zväčšujú skládky plastu.
Odborná i laická spoločnosť sa teda začala dopytovať po alternatívnom plaste, ktorý by kruh recyklácie uzatvoril. Na vývoji plastu z obnoviteľných zdrojov začali odborníci pracovať už v minulom storočí. Biodegradovateľný plast je materiál vyrobený z obnoviteľných prírodných zdrojov, napríklad rastlinného škrobu kukurice, repy alebo cukrovej trstiny. Vonkajšími vlastnosťami je na nerozoznanie od klasického plastu. Je rovnako pevný, odolný a ohybný.
Biodegradovateľný plast, v skratke bioplast či ekoplast je úplne rozložiteľný na oxid uhličitý, metán, vodu a biomasu. Výsledkom degradácie sú prírodné látky, ktoré nezaťažujú životné prostredie a redukujú závislosť na ťažbe ropy.
Nie je bio ako bio
Označenie bio alebo eko pri produktoch je dnes natoľko populárne, že pre mnohých je smerodajným údajom pri nakupovaní. Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky bio produkty musia mať vlastnosti, ktoré od nich automaticky očakávame.
Aj eko obaly vyrobené z obnoviteľných zdrojov môžu byť nerozložiteľné a ostávať v prírode stovky rokov. Takisto biodegradovateľný plast automaticky neznamená kompostovateľný. Kompostovateľné biodegradovateľné plasty sú samostatnou skupinou a sú vhodné na kompostovanie vo veľkej priemyselnej kompostárni, keďže v domácej malej kompostárni by ste len ťažko vytvorili vhodné podmienky.
Tak ako by mal byť samozrejmosťou separovaný zber konvenčného plastu, ani ekoplast nemôžeme voľne vyhadzovať v prírode. Ak sa tak omylom stane, prirodzená degradácia bioplastu umožní jeho rozloženie na látky, ktoré majú potenciál začleniť sa do prírodného kolobehu.
Najjednoduchším riešením s ohľadom na dopad na životné prostredie, je recyklácia biodegradovateľného plastového odpadu a ich zber do smetných nádob na bioodpad. Bio plastové poháre, misky, kelímky a všetky bio plastové výrobky v našom obchode sú biologicky odbúrateľné a vyrobené z obnoviteľných prírodných zdrojov.