mar 22, 2021
545 Views
Komentáre vypnuté na Aký je rozdiel medzi teakovým a ratanovým nábytkom

Aký je rozdiel medzi teakovým a ratanovým nábytkom

Written by

Príchodom teplejších dní trávime čoraz viacej času v záhrade alebo na terase. Súčasťou terás a záhrad býva posedenie vo forme záhradného nábytku. Ak ešte žiadny nevlastníte, rýchlo sa poobzerajte po záhradnom sedení, ktoré dlho vydrží a potrebuje len minimum údržby. Takýmto nábytkom sú záhradné sety vyrobené z teakového dreva alebo ratanu.

Odolný a trendový teakový nábytok

Drevo je prírodný materiál, ktorý vyzerá skvele v interiéry i exteriéry. Ak drevo milujete, nemusíte sa ho vzdať ani ako materiálu pre záhradný nábytok. Odporúčame vám však zvoliť tvrdšie druhy dreva, o ktoré sa nemusíte takmer vôbec starať. Jednoznačne najlepším variantom pre výrobu záhradného nábytku je teakové drevo. Exotický názov napovedá, že ide o drevo, ktoré pochádza z Indonézie. Vzhľadovo ide o prirodzene vyzerajúce drevo medovo hnedej farby. Nielen kvôli kráse je teak tak obľúbený. Jedinečné sú predovšetkým jeho vlastnosti. Medzi ne patria pevnosť, odolnosť a bezúdržbovosť. Záhradné stoly či lavice z teaku odolajú snehu, vetru, slnečnému žiareniu a vysokým teplotám bez toho, aby stratili farbu, tvar alebo praskali. Teakové drevo nenapadne ani pleseň alebo škodce. Teak je dokonca vodeodolný a antibakteriálny. Teakový záhradný nábytok môžete využívať roky bez toho, aby ste sa o neho museli starať. Ak sa vám však zdá, že stráca farbu, raz do roka pretrite povrch dreva teakovým olejom. Bežné znečistenie jednoducho odstránite mydlovou vodou.

Pevný a bezúdržbový ratanový nábytok

Ratanový záhradný nábytok zdobí mnohé terasy už desaťročia. Pri jeho kúpe si však dávajte pozor o aký druh ratanu sa jedná. Rozlišujeme totiž ratan prírodný a umelý. Pre využitie v exteriéry je vhodnejší synteticky vyrábaný ratan, ktorý odoláva poveternostným podmienkam. Nábytok z ratanu sa vyrába z polyetylénu. Tento materiál je známy svojou pružnosťou a zároveň pevnosťou. Vďaka tomu je možné vytvárať z ratanu variabilný nábytok, ktorý je na prvý pohľad na nerozoznanie od prírodného ratanu. Z ratanu sa dajú vyrobiť prakticky akékoľvek tvary, a preto nábytok z ratanu dokážete plne prispôsobiť svojim predstavám. Poteší vás aj široká paleta farieb umožňujúcich kompatibilitu s architektúrou a dizajnom domu. Záhradný nábytok vyrobený z ratanu odoláva vlhkosti, UV žiareniu či chlórovej vode. Je vhodný aj ako nábytok k bazénu. Pred letnou sezónou stačí ratanový nábytok pretrieť mydlovom vodou. Nábytok z prírodného ratanu nie je tak odolný voči výkyvom počasia ako umelý. Z uvedeného dôvodu je vhodný do interiéru alebo ako nábytok do zimných záhrad. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh ratanu, získate esteticky vyzerajúci nábytok, ktorý je navyše veľmi pohodlný na sedenie.

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu