mar 23, 2021
1461 Views
Komentáre vypnuté na Ako správne ošetrovať záhradný nábytok

Ako správne ošetrovať záhradný nábytok

Written by

Jednou z najväčších výhod bývania v rodinnom dome je záhrada. Posedenie v záhrade s rodinou a priateľmi na čerstvom vzduchu je neuveriteľný relax. K dokonalému pocitu komfortu prispieva aj pohodlný záhradný nábytok. Kvalitný záhradný nábytok nie je lacnou záležitosťou, a preto je potrebné sa o nábytok starať a predĺžiť tak jeho životnosť.

Ochráňte záhradný nábytok pred poveternostnými vplyvmi

Záhradný nábytok je niekoľko mesiacov vystavený nielen slnečnému žiareniu, ale aj dažďu či dokonca krupobitiu. Schovávať nábytok neustále do záhradného domčeka by bolo časovo náročné a niekedy neuskutočniteľné. Preto je potrebné záhradný nábytok ošetriť. Na jeho ošetrenie sa používajú lazúra na drevo a moridlo na drevo. Ak ste s týmito chemikália ešte nepracovali, v krátkosti si predstavíme na čo oba preparáty slúžia. Lazúra na drevo vytvára na dreve bariéru, ktorá chráni nábytok aj pred najnáročnejšími poveternostnými vplyvmi. Špeciálne lazúry dokážu drevo ochrániť nielen pred UV žiarením, vlhkosťou, ale aj pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú rozpad vrchnej vrstvy dreva. Lazúry na drevo sa vyrábajú vo viacerých farbách a dokážu sa tak plne prispôsobiť akémukoľvek druhu dreva. Na podobnom princípe ochrany je postavený účinok moridla na drevo. Moridlo na drevo pigmentuje povrch nábytku a chráni ho pred počasím či škodcami. Základným rozdielom medzi moridlom a lazúrou je to, že moridlo vie ochrániť nábytok až po nanesení vrchnej vrstvy laku. Ošetrenie nábytku je tým pádom prácnejšie, ale na druhej strane pomocou moridla dokážete zmeniť alebo oživiť každú farbu dreva.

Zvoľte správny typ ošetrenia podľa druhu dreva

Na tuhšie a tvrdšie druhy dreva (napríklad mahagón alebo jatoba) nie je vhodné ošetrenie pomocou lazúry. Tieto druhy dreva nedokážu lazúru vstrebať do potrebnej hĺbky. Následne drevo neodolá vlhkosti alebo vysokým teplotám. Ošetrenie tvrdého dreva prevádzajte pomocou impregnačných olejov, ktoré sa dostanú do štruktúry dreva a ochránia ho. Mäkšie druhy dreva ako borovica či smrek môžete ošetriť lazúrou alebo moridlom. Lazúru použite v prípade, že ste spokojní s farbou dreva. Dávajte si však pozor a nanášajte ju len v tenkej vrstve, pretože viac vrstiev lazúry vyvoláva pocit lepenia pri dotyku s drevom. Pre zmenu farby dreva alebo rozlíšenie jednotlivých odtieňov použite na ošetrenie moridlo. Moridlo nechajte dôkladne vyschnúť a na záver drevo prelakujte akrylovým alebo syntetickým lakom.

 

 

Article Categories:
Nezaradené