okt 27, 2021
861 Views
Komentáre vypnuté na Kedy použiť lazúru a kedy olej na drevo

Kedy použiť lazúru a kedy olej na drevo

Written by

Vybrať si do interiéru drevený nábytok znamená, že váš domov bude vyzerať útulne. Drevený nábytok a doplnky si ľudia kupujú aj pre pocit spojenia sa s prírodou. Z dreveného nábytku sa budete radovať dlhé roky len v prípade, že mu venujete dostatočnú pozornosť pri údržbe. Napríklad vo forme olejovania a lazúrovania.

Kedy a ako používať lazúru na drevo

Lazúra na drevo obsahuje špeciálnu látku, ktorá drevo ošetrí a zároveň ochráni. Lazúra je vhodná pre mäkké druhy dreva, napríklad pre smrekový nábytok alebo nábytok vyrobený z borovice. Vďaka vysokej pigmentácii lazúry sa po ošetrení zvýrazní farba a vzor dreva. Lazúra sa nevstrebe do štruktúry, ale ho len ošetrí zvonku. Napriek tomu, že je ošetrenie lazúrou pre drevo veľmi prirodzené, dosiahnete vďaka nej ochranu pred poveternostnými podmienkami alebo UV žiarením. Povrch dreva ošetrený lazúrou je takmer vodeodolný, môžete ho preto využiť aj na ochranu drevených okien alebo vchodových dverí. Lazúra sa využíva taktiež na ošetrenie nábytku, či už interiérového, alebo exteriérového. Lazúry nájdete v obchodoch vo všetkých klasických odtieňoch farieb dreva. Kliknite na stránky e-shopu Bugy a iste si niektorú značku lazúry vyberiete. Podľa typu lazúry stačí drevo ošetriť raz za 3 až 5 rokov. Ošetrenie dreva lazúrou je veľmi jednoduché. Najskôr zbavte povrch dreva nečistôt a starej lazúry. Následne natrite povrch dreva pomocou štetca. Prebytočnú lazúru zotrite handričkou.

Kedy a ako sa používajú oleje na drevo

Na ošetrenie dreva sa môžu využívať nielen lazúry, ale tiež rôzne farby, laky a oleje. Olej na drevo sa aplikuje na druhy dreva, ktoré majú tvrdý povrch. Sú vhodné na bukové, gaštanové alebo javorové drevené povrchy. Olejom napustené drevo si zachováva prírodný charakter a je zároveň ošetrené tak, aby odolávalo vonkajším vplyvom. Oleje sa nedostávajú do vnútra dreva, ošetria len jeho povrch, a to veľmi jemným spôsobom. Nemusíte sa obávať, že by oleje zostali viditeľné a povrch dreva by sa leskol. Oleje na drevo sa úplne vsiaknu do drevených kapilár. Drevo natrené olejom nevysychá, odolá vlhkosti a slnečnému žiareniu. Niektoré druhy olejov sú dokonca ochranou dreva pred usadením hmyzu. Na drevo sa olej nanáša štetcom, pomocou rozprašovača alebo handričky. Pre lepší účinok je nutné povrch dreva natrieť olejom minimálne dva razy.

 

 

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Ako na dom a zahradu