okt 22, 2021
552 Views
Komentáre vypnuté na Aké osvetlenie potrebuje vaša kúpeľna? Stavte na funkčnosť aj dizajn

Aké osvetlenie potrebuje vaša kúpeľna? Stavte na funkčnosť aj dizajn

Written by

Sanitárna áno, strohá však nie nevyhnutne. Pri zariaďovaní kúpeľne sa uľavujúci dôvetok týka aj osvetlenia. Dôraz na funkčnosť nevylučuje súbežné spĺňanie estetických nárokov. Rozmermi, materiálmi a tvarmi minimalistické svietidlá zároveň môžu byť atraktívnymi dizajnérskymi kúskami, respektíve vyvolávať pôsobivý celkový dojem.

Prisadená klasika v kombinácii s podsvietením

Ak v súvislosti s kúpeľňou uvažujete o konvenčnom riešení osvetlenia, požiadavky na centrálny zdroj overene zvládne prisadená nástenná či stropná klasika v kombinácii s integrovaným podsvietením zrkadla alebo dodatočne pridanými LED pásikmi. Tie – rovnako ako bodovky – zväčša poskytujú bonus v podobe voliteľného režimu v zmysle rôznej intenzity svetla i farby na dosiahnutie ambientnej atmosféry.

Smerovateľnosť je žiadaný benefit

Niektoré miestnosti akoby boli stvorené pre osvedčeného univerzála v tomto segmente: bodové osvetlenie. V kúpeľni pôsobia spoty decentne, plnia rolu úprimného partnera pri kozmetických úkonoch a technicky sú vhodným variantom z viacerých dôvodov. U prisadených bodoviek k nim patrí smerovateľnosť.

Výdobytky terciárnej optiky

V súčasnosti už zďaleka neplatí, že prostredníctvom spotov riešime len osvetlenie menších plôch. Sústava solitérov zapustených do stropu, steny či dokonca podlahy hravo prevezme rolu hlavného osvetlenia vyskladaného z prieniku jednotlivých ostrejších a užších kužeľov. Výdobytky tzv. terciárnej optiky typu šošovkových „batwingov“ pritom umožňujú dosahovať rovnomernejšiu distribúciu jasu.

Prospejte sebe aj flóre

Keď už sme pri trendovom koncepte humanocentrického osvetlenia zohľadňujúceho biologické a emočné potreby človeka, širokospektrálne zdroje redukujú oslnenie, únavu a záťaž na oči aj psychiku. Tým, že imitujú prirodzené denné svetlo, odbúravajú skleslosť v obdobiach s jeho menším výskytom. Navyše, v kúpeľni bez okien sú nielen dokonalým sprievodcom relaxu, ale aj vykúpením pre pestovateľov izboviek túžiacich po zeleni v každučkej miestnosti. Podnecujú totiž fotosyntézu ako podmienku prosperovania aj tých najskromnejších rastlín.

Zapustené spoty maximalizujú bezpečnosť

Zapustené spoty bez ohľadu na umiestnenie (strop, stena, podlaha) neprekážajú vďaka ich inštalovaniu do jednej roviny s podkladom. Pri takomto použití sú mimoriadne odolné proti poškodeniu, v kúpeľni prakticky úplne eliminujú riziko kontaktu elektriny s vodou a dovoľujú konštruktérom ešte viac sa zamerať sa na nepriepustnosť viditeľných plôch z liateho hliníka a tvrdeného skla.

Exponované zóny neriešte bez profesionálov

Základnou bezpečnostnou normou je International Protection alias Ingress Protection (IP). Stupeň krytia vyjadrujú dve spojené číslovky – prvá pre mechanickú pevnosť voči dotyku a izoláciu pred prachom a podobnými nečistotami, druhá sa týka vodotesnosti. Všeobecne je uspokojivá už hodnota 34 ako polovica z pozitívneho extrému 68 (svietidlo pod hladinou – napríklad v bazéne). V bezprostrednej blízkosti vane či sprchy musí údaj stúpnuť aspoň na 65. Profesionálny elektrikár zároveň vie o povinnosti obmedziť v tejto najexponovanejšej zóne napätie na 12V. Pri plánovaní prekonzultujte svoje predstavy s odborníkmi, aby ste sa včas dozvedeli, či sú realizovateľné.

Article Categories:
Ako na dom a zahradu · Ako na to