jan 19, 2018
2118 Views
Komentáre vypnuté na Ako vybrať darček pre chlapca podľa veku?

Ako vybrať darček pre chlapca podľa veku?

Written by

Na úvod by som si dovolila jeden tip pre mamičky: Hoci trávite so svojím dieťaťom najviac času, predsa úplne nepochopíte malé chlapčenské srdce. Nebojte sa preto vypýtať si radu od oteckov. Veď nie nadarmo sa hovorí, aký otec, taký syn. 🙂

Vybrať ten „pravý“ darček napokon nemusí byť také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Nemusí ísť nevyhnutne o hmotné veci (hračky), deťom mnohokrát stačia i zážitky či možnosť socializovať sa s inými.

Ak si aj napriek tomu neviete rady, pripravila som si pre vás určitý návod, ako si to zjednodušiť.

Čo kúpiť chlapcovi do 3 rokov?

Pre veľmi malé deti sú vhodné hračky, ktoré nie je nutné rozlišovať podľa pohlavia. Ak to i napriek tomu chcete urobiť, voľte skôr hračky vo farebných odtieňoch typických pre chlapcov (napr. modrá, biela, sivá či žltá). Podstatné je, aby boli bezpečné, veku primerané a rozvíjali určité schopnosti a zručnosti (napr. hrkálky,  mäkké loptičky, látkové leporelá, knižky, nerozbitné zrkadlo a pod.).

Pri výbere vhodnej hračky sa orientujte aj na jej jednoduchosť. Ak sú totiž príliš špecifické (rozprávajú, spievajú), sú zároveň aj obmedzujúce a nedovolia deťom v plnej miere zapojiť svoju predstavivosť.

  • U detí je veľmi významné obdobie symbolickej hry, začína cca od 18 mesiacov. Tak ako dievčatká napodobňujú svoje maminky, tak i chlapci imitujú svojich oteckov. Preto je veľmi vhodným darčekom sada rôznych druhov náradia (napr. kladivo, kliešte, skrutkovač) alebo i taká motorová píla.
  • Deti vo veku od 1-2 rokov veľmi radi niečo tlačia pred sebou. Tak ak nechcete, aby to bol ružový dievčenský kočík, zvoľte radšej kosačku na trávu :-).

A nezabúdajte na autíčka rôznych veľkostí i tvarov, tie sú najlepšie. Odporúčam k nim zakúpiť autodráhy, garáže a iné dopravné prostriedky. Chlapci pri hre s nimi dokážu tráviť celé hodiny.

Vhodné sú tiež odrážadlá, bicykle či trojkolky. Podporujú totiž správny fyzický vývin.

Nehmotné darčeky pre chlapcov do 3 rokov

V poslednom čase sú veľmi obľúbené kurzy plávania, Montessori kluby či absolvovanie programu Múdre hranie (Play Wisely). Ak vám záleží na zdravom vývine vašich detí a rozmýšľate ako efektívne investovať peniaze, tieto aktivity sú najlepšou voľbou.

Tipy na darčeky pre 4-5 ročných

Deti v tomto veku okrem manipulatívnej hry obľubujú najmä niečo tvoriť či konštruovať. Okrem pasteliek, farbičiek, vodových farieb či športového vybavenia sa práve v tomto období veľmi odporúča Lego, napríklad s motívom z obľúbenej detskej rozprávky či postavy.

Hra s Legom deti zabáva dlhodobo, dokonca môže trvať až do dospelosti. Možno i vy poznáte vo svojom okolí dospelého muža, ktorý sa s ním doteraz veľmi rád zahrá.

Čo kúpiť mladému školákovi

V období školského veku sú veľmi obľúbené rôzne tématické hry (od tém bežného života po motívy z rozprávok, filmov). Opäť vhodná doba pre kostýmy.

Počas tohto obdobia nastáva tiež mierny zlom v tom, že hra prestáva byť pre dieťa dominantná.  Vzhľadom k pobytu v školskom kolektíve začínajú prevažovať kolektívne hry a hry založené na pravidlách. Oveľa dôležitejším sa stáva výsledok hry než len jej proces. Deti majú možnosť spolupracovať, súťažiť a učia sa o sebe navzájom. Doprajte preto svojmu školákovi možnosť tráviť čas s vrstovníkmi. Ideálnym darčekom tak môže byť napríklad futbalová lopta.

Čo poteší tínedžera?

Niektorí chlapci sa práve v tomto období ukážu, odhalia to, čomu sa chcú ďalej v živote venovať. Podporujte ich v tom. Ak sa zaujímajú o hudbu, zaobstarajte im hudobné nástroje (gitaru, bicie a pod.). Na začiatok možno stačí aj CD ich obľúbenej skupiny či lístok na koncert.

V poslednej dobe začali byť populárne tzv. drony, ku ktorým si nájdu vzťah i oteckovia. Obľúbené sú tiež novodobé technologické “vychytávky” v podobe notebookov, smartfónov, fotoaparátov alebo hernej konzoly. Tínedžeri sa taktiež začínajú viac zaujímať o svoj zovňajšok. Cvičebné pomôcky, bicykel či predplatené vstupy do fitness centra patria medzi vhodné darčeky.

Zhrnutie

Každý rodič pozná svoje dieťa najlepšie, a preto vnímajte, aké signály vám váš chlapec dáva. Tak najlepšie odhadnete, čo by ho potešilo.

Uvedené odporúčania sú iba návrhy, môžete sa nimi inšpirovať. Zároveň sa nebojte zapojiť svoju fantáziu a pamätajte aj na darčeky vo forme zážitkov.

Article Categories:
Ako na to