júl 22, 2022
442 Views
Komentáre vypnuté na Chcete si doma dopestovať hrozno? Takto to dokážete!

Chcete si doma dopestovať hrozno? Takto to dokážete!

Written by

Pestovať hrozno nie je hrozné ani tak únavné za predpokladu, že disponujeme správnou výbavou a počas celého vegetačného obdobia nám praje čas. V prvom kroku vyberáme odrodu viniča vhodnú pre danú podnebnú oblasť a miesto výsadby. Viničné sady patria k reprezentatívnym plochám, len veľmi výnimočným na časté presádzanie, preto celý postup poriadne zvažujeme.

Avšak pestovanie hrozna nevymedzujeme len na plochy vinohradníctiev, ale aj na štandardné bývanie v bytoch. Nejde síce o typické podmienky pre zdarné pestovanie, no prečo si celú situáciu hneď na začiatku nesťažiť? Je už priam „prozaické“ radiť, ako vysádzať vinič v sadoch, ďalej ho na týchto ideálnych plochách zastrihávať, sezónne sa starať a pravidelne hnojiť.

Predstava dopestovaného viniča v sadoch je priam idylickou. Reálnejšie bude držať sa zábradlia na balkóne alebo na terase, kde je počas dňa dostatok slnka. Na týchto stiesnenejších priestoroch, kde okrem klímy ovplyvňuje kvalitu výsadby a zrenia aj ľudský faktor, využívame len odolné sadenice viniča. Mali by sa vyznačovať vyšším stupňom rezistencie voči chorobám a mrazom, aj vďaka čomu rodia bujné, veľké a šťavnaté bobule. Ich predpokladaný zber sa odhaduje v druhej polovici septembra.

Pestovanie hrozna ako príjemná susedská výpomoc?!

Zvážte, či váš balkón skutočne umožňuje podmienky pre pestovanie hrozna, kde počas výsadby manipulujeme s min. 50-litrovými nádobami. To sme ešte len na začiatku! Predpokladáme, že výsadbou hrozna si nechceme pohnevať najbližších susedov, a preto upozorňujeme aj na objemnejšie nádoby s otvorom na odtok. Prebytočná voda potrebuje odtiecť, pričom sa v ďalších vývojových fázach dostávame na úroveň vinohradníctiev. Je to jednak nevyhnutnou drenážnou vrstvou, ale najmä oporným a vyväzovacím materiálom.

Aj pestovanie hrozna na doma trvá len dočasne

Neskôr bude vyžadovať presadiť do záhrady (na jar alebo na jeseň), kde pôda prekypuje vzdušnosťou, starostlivou orbou a zapracovaním kvalitných hnojív s optimálnou dávkou živín a humusu. Podmienkou je minimálny výskyt patogénov, burín, kameňov a iných pevných častíc, ktoré by zabraňovali dopestovaniu hrozna. Hnojivo rozdeľujeme medzi vyhĺbenú jamu a pôdu, ktorou hrozno prekryjeme.

Viete, že jedny z hlavných prác v starostlivosti o vysádzaný vinič sa preukazujú na jar? Jarná údržba súvisí s likvidáciou starého dreva a odrezkov, pričom najbližšiu pôdu prekyprujeme minerálnym dusíkom, no každú odporúčanú dávku radšej prerozdeľujeme v období pred kvitnutím a po zmäkčení bobúľ.

Sadenicu v obale z nádoby do pôdy premiestňujeme veľmi opatrne, chránime koreňový bal. Informujeme sa, či konkrétna sadenica vyžaduje najprv zastrihať alebo namočiť, až tak uložiť do vyhĺbenej jamy. Zahrnieme zeminou, ale prihliadame na miesto štiepenia, ktoré má zostať nad zemou (10 cm). Hrozno hneď vyžaduje oporné prvky a dobrú zálievku, resp. ochranu pred mrazmi nakopcovaním pri jesennej výsadbe.

Article Categories:
Ako na to