máj 9, 2023
199 Views
Komentáre vypnuté na Ako znížiť spotrebu automobilu

Ako znížiť spotrebu automobilu

Written by

Na internete nájdete veľa rád, ako znížiť spotrebu automobilu. Niektoré z nich sú len výmysly a iné sú overené i vyskúšané spôsoby šetrenia paliva. Ktoré činnosti a faktory jazdy zaručene znížia spotrebu vozidla?

Stav pneumatík je zásadný

Ak neveríte, že obyčajné zimné a letné pneumatiky vplývajú na spotrebu automobilu, zapisujte si údaje o spotrebe po každom tankovaní. Zistíte veľa zaujímavých vecí. Napríklad aj to, že pneumatiky Kormoran nasadené na kolesách šetria benzín viac ako lacné čínske pneu. Netvrdíme, že všetky lacné pneumatiky sú u o ničom. Pokojne si kúpte najlacnejšie, ale vždy si všímajte údaje o valivom odpore. Tento údaj je pre spotrebu smerodajný. Niekedy aj prémiové pneumatiky majú valivý odpor horší ako lacné.

Okrem označenia pneumatík sa zamerajte na kontrolu tlaku. Udržujte tlak v normách, ktoré sú dané od výrobcu. Každé čo i len menšie zníženie tlaku môže znamenať spotrebu paliva vyššiu až o 10 %. Percentá vám asi nič nepovedia, ale po sledovaní počítadla kilometrov a kontroly bločkov z čerpacej stanice si uvedomíte, že ste mohli kúpiť nové hliníkové disky. Dávajte si však pozor na to, aby tlak nebol ani príliš vysoký. Prehustené pneumatiky sa rýchlo opotrebujú a vozidlo sa vám bude horšie ovládať.

Tlak v pneumatikách v novších automobiloch kontrolujú senzory automaticky. V starších autách musíte tlak kontrolovať sami alebo si kúpiť snímač tlaku pneumatík, ktorý sa dá nainštalovať do pneu aj dodatočne.

Pozor na klimatizáciu i zaťaženie

Na spotrebu vplýva zaťaženie vozidla. Znamená to, že ak vozíte v kufri ťažké zbytočnosti, prichystajte si peniaze navyše. Rekordnú spotrebu majú automobily, na ktorých sú nainštalované strešné boxy. Dokonca aj prázdny box mení aerodynamiku vozidla. Nehovoriac o plnom boxe alebo o bicykloch vyložených na streche auta.

Zabudnite na rozprávku, v ktorej sa pýtal starec dievčiny či jej je teplo. Snažte sa klimatizáciu vo vozidle využívať rozumne a keď sa to dá, nechajte chladenie auta na otvorených oknách. Naplno zapnutá klimatizácia zvyšuje v niektorých prípadoch spotrebu až o 20 %.

Posledným tipom sú aplikácie, v ktorých je možné kontrolovať ceny paliva na jednotlivých čerpacích staniciach. Samozrejme, že sa neoplatí jazdiť po meste sem a tam, ale nikdy neviete, kde sa práve s vozidlom ocitnete. Keď uvidíte v aplikácii výhodnú cenu paliva, natankujte naplno a môžete sa tešiť z ušetrených peňazí.

 

Article Categories:
viem viac