máj 8, 2023
157 Views
Komentáre vypnuté na Aká symbolika stojí za májovými tradíciami?

Aká symbolika stojí za májovými tradíciami?

Written by

Existujú zvyky, na ktoré by sa jednoducho nemalo zabudnúť. Sú súčasťou kultúry nášho národa a ich dodržiavaním vzdávame úctu našim predkom a zachovávame kultúrne dedičstvo aj pre ďalšie generácie. Ktoré májové zvyky musí poznať každý Slovák?

Bozk pod čerešňou

K najznámejším májovým zvykom patria určite tie, ktoré sú spojené s láskou. Veď máj je lásky čas. Hovorilo sa, že vzťah zamilovaných, ktorí sa zosobášia v máji, sa do roka skončí alebo sa páriku hneď podarí počať dieťa a do roka ho privedie na svet. Nečudujme sa, prečo sa v máji cítime tak roztržito.

Po dlhej a temnej zime sú dni dlhšie, vonku všetko kvitne a rozvoniava. Tešíme sa z romantických prechádzok ruka v ruke vo farbou zaliatych parkoch. Podmanivá vôňa kvetov v mnohých z nás vyvolá chvenie, a pokiaľ máme po svojom boku niekoho, kto nám nie je ľahostajný, počet endorfínov a hormónu lásky oxytocínu v našom tele ešte narastie.

Výsledkom môže byť aj naoko nevinný bozk pod rozkvitnutou čerešňou. Májová tradícia hovorí, že bozk pod čerešňou dá vašej láske ešte väčšiu moc a pocity, ktoré si z tohto okamihu zachováte v spomienkach, vás budú hriať pri srdci dlhé roky. Pobozkanému dievčaťu mal májový bozk pod rozkvitnutou čerešňou priniesť dostatok lásky, ale aj zdravia a krásy po celý rok.

Stavanie mája

Ďalším milým zvykom je stavanie tzv. mája. Ide o vysokú jedľu, smrek alebo brezu, ktorá má očistený kmeň a ponechaný len vrcholec, na ktorý sa potom priväzujú farebné stužky. Takto vyzdobený strom si prvého mája mohla nájsť zakopaný pred domom vyvolená dievčina.

Kedysi na máje dávali chlapcom stužky slobodné dievčatá a v posledný májový deň si ich od mládencov odkupovali a za utŕžené peniaze sa potom v dedine spravila veselica, na ktorej sa tancovalo až do rána.

Vyzdobené máje si mohla nájsť pred domom každá dievčina súca na vydaj. Pri stavaní si mládenci spievali a pretekali, kto máj postaví rýchlejšie. Neskôr sa začalo stromami šetriť a dnes máje nachádzame len symbolicky na námestiach alebo pri kultúrnych inštitúciách.

Viac sa o téme stavania mája dočítate na blogu . Obdaril vás mládenec májom či aspoň symbolicky kyticou jarných kvetov? Originálnymi darčekmi pre mužov, ktorými im dáte najavo svoju náklonnosť, sú napríklad darčekové koše s typicky slovenskými pochutinami a tradičnými motívmi.

Ďalšie májové zvyky

Určite ste už počuli o bosorkách, ktoré chodili v predvečer prvého mája po dedine a snažili sa zničiť zasiatu úrodu alebo počariť dobytku tak, aby stratil mlieko. Pre niekoho rozprávky, no v dobe, keď sa verilo poverám a keď úroda a domáce zvieratá patrili k najväčšiemu majetku ľudí, bola posledná aprílová noc naozaj postrachom.

Dedinčania sa snažili v noci spraviť vonku čo najväčší hurhaj, aby bosorky odstrašili a uchránili svoje hospodárstvo. Dnes už zástupy ľudí snažiacich sa odohnať čarodejnice zrejme neuvidíme, no možno nadránom po prvej májovej noci zbadáte cez okno susedu, ako si umýva tvár v čerstvo napadanej rose.

Kedysi sa verilo, že tento rituál prinesie človeku oslobodenie od všetkých neduhov, ktoré ho trápia, že nielen vyzdravie, ale aj opeknie. Kým si o nej pomyslíme čosi zlé, možno stojí za to vyskúšať to!

 

zdroj: freepik.com

 

Article Categories:
viem viac