mar 7, 2022
321 Views
Komentáre vypnuté na Riešime dilemu: kovové alebo textilné snehové reťaze?

Riešime dilemu: kovové alebo textilné snehové reťaze?

Written by

Skoro každý motorista pred kúpou reťazí rieši dilemu, či dať prednosť textilným, alebo kovovým reťaziam. Nejde tak ani o peniaze, pretože oba typy reťazí sa cenovo prakticky vyrovnajú. Ide skôr o vlastnosti jednotlivých modelov a tiež o to, aký terén by mali zvládnuť. Skúsime si oba typy reťazí porovnať a dilemu vyriešiť.

Textilné snehové reťaze

Textilné snehové reťaze sú lacnejšie ako kovové s priečnou a šikmou stopou, ale cenovo sa dajú prirovnať k oceľovým reťaziam s rebríkovou stopou. Ak sa budete rozhodovať z hľadiska ceny, tak oba typy reťazí sú na tom približne rovnako. Textilné snehové reťaze sa dajú zakúpiť na všetky rozmery osobných automobilov a nájdete ich aj ako reťaze na SUV 4×4. Týmto reťaziam dávajú prednosť predovšetkým šoféri, ktorí chcú mať po ruke pre prípad núdze pomôcku do snehu, ale myslia si, že tento prípad nenastane. Najväčšie výhody textilných snehových reťazí sú dve. Oceníte ich pri nasádzaní, pretože ide o tak jednoduchú činnosť, že si s ňou poradia aj dámy a dokonca úplné antitechnické typy ľudí. Druhá výhoda je ich skladnosť. Predávajú sa v praktickom puzdre, ktoré v kufri vozidla nezaberie veľa miesta. Iste vás zaujíma aj ich účinnosť resp. ochrana vašej jazdy v zasneženom teréne. Všetky testy snehových reťazí preukázali, že na zľadovatenej vozovke podržia vozidlo perfektne. Horšie je to so snehom pokrytou cestou. V hlbšom, neujazdenom snehu budete mať s textilnými reťazami problémy prejsť.

Kovové snehové reťaze

Ak hľadáte univerzálne reťaze, ktoré sú schválené vo všetkých krajinách a pomôžu na ľade i na snehu, tak investujte do kovových reťazí. Sú tak odolné, že sa vyrábajú aj ako reťaze na dodávky, traktory či nákladné vozidlá. Líšia sa vzorom resp. stopou, od ktorej závisí ich účinnosť v hlbokom snehu, a tiež priemerom ôk. V prípade, že potrebujete stabilitu a jazdíte so silnejším vozidlom, tak si vyberte reťaze s čo najširším priemerom. Vždy si však overte či sa reťaze zmestia do priestoru medzi behúňom a podbehom. Potrebujete naozaj bezpečné snehové reťaze? Kúpte si tie, ktoré majú šikmú stopu. Perfektne pokryjú celý povrch pneumatiky, jednoduchšie sa nasádzajú, sú odolné a šetrné voči pneumatikám i diskom. Zabezpečia vám lepšiu trakciu, priľnavosť pneumatík na akýkoľvek povrch vozovky a kratšiu brzdnú dráhu.

Zhrnutie: Pri prípad potreby majte po ruke textilné snehové reťaze. Ak jazdíte do hôr častejšie, dajte prednosť kovovým snehovým reťaziam.

 

 

Article Categories:
Ako na to