mar 7, 2022
314 Views
Komentáre vypnuté na Vieme, ako ušetriť na oprave automobilu

Vieme, ako ušetriť na oprave automobilu

Written by

Dobre odvedená práca automechanika stojí za všetky peniaze. Peňaženka motoristov však často zaplače pri platení za autosúčiastky. Ak vlastníte staršie vozidlo a nechodíte s ním do autorizovaného servisu, tak sa dá ušetriť práve na súčiastkach. Stačí, keď sa s automechanikom dohodnete, že si súčiastku zoženiete sami. Priam lovným priestorom sú autovrakoviská, ktoré predávajú všetko, na čo si zmyslíte.

Autovrakoviská sú plné starých, ale aj novších vozidiel

Na autovrakoviskách nájdete nielen staré vozidlá, ktoré sú vyradené z prevádzky z dôvodu opotrebovania, ale tiež novšie, hlavne nabúrané, ktoré je nerentabilné opravovať. Niekedy na vrakoviskách nájdete aj málo ojazdené letné či zimné pneumatiky a dokonca strešné boxy. Najskôr by sme si mali niečo málo povedať o tom, ako sa vlastne automobily likvidujú. Ak chcete vozidlo odhlásiť a zlikvidovať ho, nemôžete tak spraviť svojpomocne. Podľa zákona musí takéto vozidlo spracovať tzv. autovrakovisko alebo ľudovo štrotovisko. Firmy zaoberajúce sa likvidáciou starých vozidiel majú oprávnenie automobil spracovať a nielen to. V prípade, že je vaše auto nepojazdné, tak vám pomôžu aj s odtiahnutím a vystavia vám všetky potrebné dokumenty na odhlásenie vozidla. Na túto prácu musíte využiť zoznam poverených spracovateľov, ktorý nájdete na internete. Viete, prečo nemôžete auto rozobrať len tak doma v garáži, súčiastky predať a železo odovzdať do zberného dvora? Je to z dôvodu, že v automobile sa nachádza veľa nebezpečných častí, ktoré by vás pri neodbornom zásahu mohli zraniť a znečistiť prostredie. Ide napríklad o oleje, chemické zlúčeniny alebo kovové rozbušky.

Čo všetko na autovrakovisku zoženiete?

Kúpu použitých súčiastok odporúčame len tým z vás, ktorí oprave vozidiel rozumejú. Na prvý pohľad funkčná súčiastka môže byť úplne na nič. Na druhej strane by takéto časti vozidiel nemali na vrakoviskách predávať, ale istotu budete mať len pri nových súčiastkach. Samozrejme, že existujú vrakoviská solídne i také, ktoré sa snažia zákazníka oklamať. Kvalitu niektorých častí vozidiel vie zhodnotiť aj laik. Ide napríklad o kapotu, nárazníky alebo blatníky. Niektoré šrotoviská dokonca predávajú zánovné súčiastky cez internet. Vďaka tomu sa dostanete k súčiastkam všetkých modelov a značiek vozidiel bežne jazdiacich po slovenských cestách. Kúpiť sa tu dajú taktiež už spomínané pneumatiky, ktoré sú oveľa lacnejšie ako najlacnejšie pneumatiky v obchodoch. Niektoré autovrakoviská vám súčiastky po dohode pošlú. Okrem spomínaných častí vozidiel je možné v týchto e-shopoch kúpiť naozaj všetko od bŕzd, cez prevodovku až po chladiče. Autovrakoviská sú skutočne cestou, ako na oprave vozidla ušetriť nemalé peniaze.

 

 

Article Categories:
Ako na to