Túžite po doplnení či zvýšení úrovne svojho vzdelania, no školské časy už máte dávno za sebou? Nič si z toho nerobte. Modernizácia vzdelávania v súčasnosti poskytuje obrovské možnosti a učiť sa tak môžete pokojne aj v dôchodkovom veku. Ako na to?
- Vysokoškolské vzdelanie
Môže sa stať, že doplniť si vzdelanie a ukončiť vysokú školu Vám prikáže zamestnávateľ. Že si neviete predstaviť, ako budete pracovať a zároveň študovať? Vyskúšať môžete dištančné vzdelávanie. Jeho charakteristickou črtou je to, že vyučujúci je zväčša od študenta vzdialený a teda sa počas štúdia prakticky nestretávajú. Učiteľ tak v podstate len kontroluje výsledky samostatnej práce študentov. Jednou z foriem dištančného vzdelávania je napríklad „e vzdelávanie“, alebo „e-learning“, pri ktorom sa využívajú hlavne informačné technológie. To znamená, že vysokú školu môžete vyštudovať prakticky z pohodlia domova.
- Jazykové, účtovnícke, ekonomické, manuálne… a iné typy kurzov
Po takýchto kurzoch je v súčasnosti mimoriadny dopyt. A každá kvalitná akadémia vzdelávania, či inštitút vzdelávania takéto kurzy poskytuje. Zameriavajú sa totiž na vzdelávanie dospelých, detí, dôchodcov, či firiem. Takouto formou je možné dokonca i externe ukončiť maturitné štúdium, absolvovať jazykovy kurz, pripraviť sa na maturitu, rôzne doučovania a podobne. Napríklad Akadémia vzdelávania Trnava ponúka množstvo kurzov zameraných na cudzie jazyky, na ovládanie jednoduchších počítačových programov alebo tvorbu webových stránok, účtovnícke kurzy, ale aj kurzy zamerané na manuálne zručnosti. Na celoživotné vzdelávanie sa zameriava i Slovenský inštitút vzdelávania, ktorý takisto ponúka kurzy z rôznych oblastí. Za takúto formu vzdelávania je samozrejme nutné zaplatiť.
- Rekvalifikácia a podpora zamestnanosti
Jedná sa o programy vzdelávania financované a podporované Európskou úniou. Takúto formu vzdelania poskytuje Národný ústav celoživotného vzdelávania, ktorý sa zameriava na podporu zamestnanosti, lepšie uplatnenie na trhu práce, či celoživotné vzdelávanie. Podobné projekty poskytuje aj Operačný program vzdelávanie.
Avšak každý, kto sa zaujíma o dianie vo svete, číta kvalitnú tlač alebo získa novú prácu, absolvuje takzvané neformálne vzdelávanie. Na takéto vzdelávanie nepotrebujete žiadne peniaze, či školy… Učíte sa takpovediac „za pochodu“. A práve také vzdelavanie je často najcennejšie a prináša tie najužitočnejšie poznatky.
FOTO: inesbazdar / Dollar Photo Club