S príchodom teplých dní láka návšteva prírody viac a viac ľudí. Obyčajná prechádzka po tráve vám však môže spôsobiť problémy, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Môže sa tak stať v prípade, že sa na vašu kožu zachytí kliešť. Ako si s ním poradiť a čomu sa vyhnúť pri jeho odstraňovaní?
Kliešť je jedným z parazitov, ktorí si živia cicaním krvi. Radi sa prisajú nie len na človeka, ale aj na zvieratá. Pri prechádzke s vašim psom či na vašej mačke sa môžu kedykoľvek prichytiť, najmä, ak prechádzate cez vysokú trávu. Po prechádzke v lese či po lúke je dôležité skontrolovať vaše zvieratko a rovnako aj seba. U človeka môže totiž kliešť obyčajný spôsobiť skutočne nepríjemné choroby.
Škodlivý parazit
Kliešť ako parazit môže byť prenášačom rôznych baktérií a mikroorganizmov, preto je veľmi dôležité sa dôsledne pred kliešťami chrániť. Pre ochranu môžete použiť napríklad repelenty či rôzne spreje proti parazitom. Prechádzka lesom sa totiž môže zmeniť na cestu k nebezpečnému ochoreniu, ktoré môže na vás kliešť preniesť už chvíľku potom, ako sa prisaje.
Keď už repelent nepomôže
V prípade, že už sa na vás malý parazit stihol prisať, je dôležité ho dôkladne odstrániť tak, aby sa na prisaté miesto nedostala infekcia. Pred samotným vyberaním kliešťa je teda potrebné miesto vydezinfikovať a kliešťa vybrať natoľko opatrne, aby ste ho nerozpučili.
Vyberanie kliešťa
Postup ako vybrať kliešťa môže byť jednoduchý, no závisí od vašej zručnosti, ktorá by vám mala napomôcť k bezpečnému odstráneniu. Kliešť môže na človeka preniesť boreliózu, a ak by ste kliešťa pri vyberaní rozpučili, pravdepodobnosť preniknutia infekcie do vášho tela by sa rapídne zvýšila. Preto je veľmi dôležité postupovať opatrne. Niektorí skúsení priatelia vám možno poradia, aby ste kliešťa postupne vykrútili, iní zase, že ho treba rozkývať a postupne ťahať.
Čomu sa pri odstraňovaní kliešťa vyhnúť?
V žiadnom prípade by ste kliešťa nemali odstraňovať holými rukami. Ak nemáte po ruke pinzetu, použiť môžete aj obyčajnú vreckovku, ktorou parazita zachytíte. Po odstránení je potrebné miesto prisatia opäť dôkladne vydezinfikovať. Pokiaľ sa obávate nakazenia, môžete navštíviť lekára a požiadať ho o prípadné vyšetrenia, či skontrolovanie miesta, na ktorom bol kliešť prisatý. Môže sa totiž stať, že sa vám pri vyťahovaní podarí odtrhnúť bruško od hlavičky. V takomto prípade nemusíte robiť paniku, pretože riziko nákazy už nebude takmer žiadne a hlavičku si môžete odstrániť aj pomocou ihly či počkať, kým časť kože odumrie a postupne vyjde v podobe hnisu.
Prevencia
Možnej nákaze sa dá predísť najmä pravidelným kontrolovaním celého tela potom, ako sa vrátite z vonkajšieho prostredia. Dôležité je aj opratie oblečenia, kliešťa totiž môže zahubiť aj vyššia teplota. Najčastejšie miesta, kde sa kliešť prisaje môžu byť intímne oblasti, podkolenné jamky, podpazušie či vo vlasoch a za ušami. Kontrolou celého tela môžete kliešťa objaviť včas, skôr než by stihlo dôjsť k nákaze.
Po vytiahnutí môžete kliešťa zneškodniť spálením alebo vyhodením do kanalizácie. Ak by ste si chceli overiť možnosť prenosu akejkoľvek infekcie, môžete kliešťa zabaliť a poslať na prieskum do laboratória, kde by rýchlo zistili to, či by ste sa mohli nakaziť alebo nie.
Kliešť je veľmi nepríjemným parazitom, ktorý znepríjemňuje život nie len ľuďom, ale aj ich zvieratkám. Dôležitá je kontrola aj vášho psa či mačky, predísť prisatiu môžete aj rôznymi špeciálnymi obojkami, ktoré môžu vaše zvieratká nosiť. Ich vlastnosťami odpudzujú kliešte a aj ďalších škodcov. Dbajte na bezpečnosť a v prípade potreby navštívte svojho lekára.