máj 14, 2016
1855 Views
Komentáre vypnuté na Aké máte plány na leto? Čo tak skúsiť raftovanie?

Aké máte plány na leto? Čo tak skúsiť raftovanie?

Written by

Niekto si v lete rád zajazdí na bicykli, iní si nevedia predstaviť oddych bez polihovania na pláži kdesi pri mori a tí akčnejší skúšajú kadejaké aktivity a športy, pri ktorých nuda rozhodne nehrozí. Jedným z takých je i čoraz obľúbenejší rafting. Kde sa tento šport vzal a kam sa môžete vybrať za dobrým raftingom?

Raftovanie je v kurze

Rafting alebo raftovanie je adrenalínový vodný šport na divokej vode, kde dvoj až šesťčlenná posádka súťaží na gumených nafukovacích člnoch. Súťaží sa v zjazde, šprinte, slalome a Head 2 Head disciplíne. Vďaka čoraz väčšej obľube tohto športu u nás, ale obľúbený je i rafting v Slovinsku a ďalších krajinách, sa divoká voda stáva dostupnou aj pre širokú verejnosť. Práve rafting stojí za prudkým rozvojom športového, ako aj komerčného splavovania na divokých riekach. Je to preto stále vyhľadávanejšia zábavka, ktorú si chce vyskúšať každý  milovník adrenalínu. Zaraftovať si môžete či už na Slovensku, kde sú podmienky na raftovanie, aj vďaka našim pretekárom, ktorí patria k svetovej špičke, na veľmi vysokej úrovni, ale aj v okolitých krajinách, kde sú možnosti tiež veľmi dobré. Rafting v Slovinsku patrí k top atrakciám tejto krajiny a jazdia za ním aj mnohí Slováci.

História raftingu

Korene splavovania siahajú do dávnych dôb, ešte k pltníctvu. Prvá zmienka o nafukovacom plavidle bola zaznamenaná v roku 1846 v americkom meste Sheet. Šlo o záchranné plavidlo. Vo väčšej miere sa však nafukovacie člny začali používať až počas 2. svetovej vojny, kedy slúžili na záchranu leteckých posádok, prípadne ako invázne člny na vylodenie ľahkej pechoty. Rafting ako ho poznáme dnes, teda ako šport, respektíve voľnočasová aktivita, vznikol v Spojených štátoch amerických v období po 2. svetovej vojne.

Možnosti splavovania u nás

Na Slovensku je rafting obľúbený predovšetkým kvôli dobrému menu, ktoré mu urobili naši skvelí pretekári, vďaka čomu je u nás niekoľko vynikajúcich miest ideálnych na splavovanie. Avšak komerčne je možné splavovať len niektoré naše rieky a umelé kanály. Medzi splavované rieky patrí Váh, Dunajec, Orava a Hron. Najznámejšia slovenská rieka, na ktorej sa robí rafting predovšetkým pre skúsených rafterov, je rieka Belá na Liptove.

Dobrodružstvo, aké je treba zažiť

No nielen na Slovensku sú skvelé podmienky na raftovanie. Milovníci splavovania vedia, že ak chcú zažiť skutočné dobrodružstvo a pocítiť ten pravý adrenalín, ideálne je vycestovať za hranice. Rafting v Slovinsku je jedným z najvyhľadávanejších vrámci celej Európy. Medzi raftermi je vychytená najmä rieka Soča, ktorá spĺňa všetky podmienky na skvelé raftovanie.

Tak čo, vyberiete sa toto leto za adrenalínom a novými zážitkami mimo našej krajiny?
Autorské právo: ammit / 123RF Reklamní fotografie

Article Categories:
Ako na to