mar 27, 2018
1406 Views
Komentáre vypnuté na Starostlivosť o chladničku

Starostlivosť o chladničku

Written by

Chladničky sú jedným z tých zariadení v domácnosti, ktoré na prvý pohľad síce vyzerajú čisto, ale nie vždy to tak aj je. Väčšinou je to spôsobené tým, že nevidíte na najviac znečistené miesta, lebo ich zakrýva jedlo. Preto treba chladničke pravidelne dopriať starostlivosť, ktorá sa odrazí aj na kvalite skladovaných potravín.

Baktérie a plesne

Uzatvorený priestor s pomerne vysokou vlhkosťou a stálou teplotou je dokonalým miestom pre množenie baktérií a plesní. Tie sa najčastejšie ukladajú práve na miestach, ktoré nie sú ľahko viditeľné. To znamená hlavne oblasť za spodnými zásuvkami v chladničke, kam sa ukladá zelenina a ovocie. Dôvodom je, že keď na zadnej stene chladničky kondenzuje voda, steká dolu a berie so sebou aj všetky nečistoty. Nebezpečné sú hlavne preto, že ak do znečistenej chladničky vložíte jedlo, ktoré nie je v obale, prenikajú tieto mikroorganizmy do potravín. Vhodným riešením na tento problém je chladnička s iónmi aktívneho striebra, ktoré spomaľujú rast plesní a baktérií. Nájdete ich napríklad na Hej.sk, po zadaní “antibakteriálna chladnička” do vyhľadávania, kde môžete využiť aj hej sk zľavový kód.

Pravidelné čistenie

Hovorí sa, že chladnička by mala byť čistená pravidelne v 4-týždňových intervaloch. Samozrejme, ak máte chladničku s ochranou proti baktériám a plesniam, netreba ju čistiť až tak často. Avšak keďže sa jedná o jedlo, ktoré určite nechcete mať pokazené, platí že radšej častejšie ako vôbec. Ako teda chladničku čistiť? Hlavne čo najrýchlejšie, keďže pri dlhodobom otvorení dochádza k veľkým stratám chladu, čo je z pohľadu šetrenia energie nevýhodné. Pred čistením vyberte všetky potraviny (dobrá príležitosť na vyhodenie exspirovaných a zabudnutých vecí) buď do špeciálnych izolovaných tašiek, alebo v zime na balkón. Následne dôkladne umyte handričkou a čistiacim prostriedkom, najlepšie s dezinfekčným účinkom, všetky steny a poličky. Potom všetko očistite od prostriedku a môžete potraviny vrátiť naspäť.

Rozmrazovanie

Rozmrazovanie chladničky už dnes vďaka samo-rozmrazovaciemu systému nie je potrebné. Ak máte staršiu chladničku, alebo robíte údržbu mrazničky, platí že ak je vrstva ľadu hrubšia ako 1cm, mala by sa rozmraziť. Pri rozmrazovaní tiež treba všetko vybrať a pokiaľ je to možné, tlačítkom vypnúť chladenie. Ak na to vaše zariadenie nemá ovládanie, vytiahnite ho z elektriny. Proces odmrazovania sa dá urýchliť napríklad fénom, alebo špeciálnym sprejom. Tu vám pomôže hlavne trpezlivosť. Ľady môžete postupne odstraňovať, ale len veľmi opatrne aby sa nepoškodil systém s chladiacim plynom. V tom prípade, by Vám nepomohol už ani zľavový kupón na Alza.sk.

Nepríjemný zápach

Dobre fungujúca chladnička by nemala nijako zapáchať. Ak vaša páchne, znamená to že teplota v nej je nad vhodnou prevádzkovou teplotou. V tomto prípade treba skontrolovať tesnenia, či sa dovierajú dvere a ak nič nenájdete, volajte pre istotu servis. Je možné aj to, že zápach je tvorený potravinami. Preto ich treba skladovať v zatvorených nádobách. Ak zápach nezmizne ani potom, môžete vyskúšať pohlcovače pachov do chladničiek. Dajú sa kúpiť za pár eur a na e-shope Okay.sk môžete využiť aj zľavový kód pre tento obchod.

Teraz, keď už viete ako, sa môžete pustiť do údržby chladničky. Prinesie vám to niekoľko výhod od šetrenia peňazí za minutú elektrinu, cez lepší stav potravín až po dlhšiu životnosť samotnej chladničky.

Article Categories:
Ako na to