dec 3, 2015
2201 Views
Komentáre vypnuté na Ako často sa starať o dom?

Ako často sa starať o dom?

Written by

Dom sa dá prirovnať k živému organizmu, keďže i on podlieha vplyvu času, reaguje na zmeny prostredia či spôsob využívania. Jednotlivé časti stavby sú vystavené rôznemu „tlaku“ prostredia, pričom sa môžu odlišovať technológiou, materiálom či jednotlivými prvkami.

Strecha

Najväčšej záťaži je zo strany prírody vystavená práve strecha, ktorá hrá dôležitú úlohu pri tepelnej ochrane stavby. Poškodenie či poruchy strešnej konštrukcie môžu znamenať značné škody pre celý váš dom. To sú v „kocke“ hlavné dôvody, prečo venovať streche pozornosť. Na strechu sa zamerajte hneď po dokončení stavby, kedy z nej musíte odstrániť všetky nečistoty, nežiaduce predmety, prebytočné prvky, kusy krytiny či iné kovové častice.

Komín

Ďalším dôležitým prvkom stavby, ktorý podporuje interiér je komín. Súčasné komínové systémy sú už ozaj „premakané“, ale to neznamená, že si nezaslúžia vašu starostlivosť. Tie najkvalitnejšie sú vyrobené z nerezávajúcej ocele v kombinácii s keramickým plášťom. Pokiaľ má i váš dom komín, je potrebné, aby ste aspoň raz ročne zaistili kontrolu komínu, a to skúseným odborníkom!

Okná

Výrobcovia sľubujú, že dnešné plastové okná sú takmer „bez údržbové“. Aj napriek tomu sa vyplatí o okná pravidelne starať, keďže slnečné žiarenie či dážď môžu spôsobiť stratu lesku alebo zažltnutie bieleho povrchu. Pravidelné čistene vonkajších priestorov by sa malo uskutočniť aspoň raz za 3 mesiace. Z plastových okien a dverí musíte odstrániť všetok prach a nečistoty, a to najlepšie bežnými saponátmi. Masívne drevo je na starostlivosť o niečo náročnejšie a spôsob čistenia dreva závisí od jeho náteru či hĺbkovej úprave.

Klimatizácia

Pokiaľ vlastníte klimatizačné zariadenie, nezabudnite na dôkladne čistenie filtrov. Toto by ste mali vykonať aspoň raz ročne, a to po letnej sezóne, kedy dáte klimatizácií najviac zabrať.

 

FOTO:  © Sam Spiro / Dollar Photo Club

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu