máj 21, 2024
260 Views
Komentáre vypnuté na Cestovný kufor: Ako ho vybrať a na aké špecifiká sa zamerať?

Cestovný kufor: Ako ho vybrať a na aké špecifiká sa zamerať?

Written by

Plánujete cestu do zahraničia a zistili ste, že nemáte kufor, do ktorého by ste sa zbalili? V tom prípade vás čaká jeho nákup, ktorý musí byť dobre premyslený. Len tak si zvolíte kvalitný a odolný kúsok. Ak neviete, na aké parametre sa zamerať, čítajte ďalej. Všetky sme vám ich spísali.

Základom je správna veľkosť kufra

Veľkosť je jedným z najdôležitejších parametrov, na ktoré by ste mali pozerať. Dopredu vám totižto napovie, či sa do kufra zmestí všetko, čo potrebujete. Na trhu sú v súčasnosti k dispozícii tieto štyri veľkosti:

  • Kabínové kufre – niektorí výrobcovia ich označujú písmenom S, čiže small. Ich objem predstavuje približne 40 až 50 litrov, pričom ich maximálna nosnosť dosahuje 10 až 15 kg. Vďaka menším rozmerom sa považujú za príručnú batožinu, ktorú si so sebou môžete vziať priamo na palubu.
  • Stredne veľké kufre – označujú sa písmenom M, čo znamená medium. Ich objem je maximálne 90 litrov a nosnosť 20 kg. Ideálne sú na kratšie dovolenky alebo pracovné cesty. Na rozdiel od kabínových kufrov, stredne veľké si so sebou zvyčajne nemôžete vziať na palubu.
  • Veľké kufre – najväčší typ, ktorý sa označuje písmenom L, čiže large. Jeho objem býva až 150 litrov a nosnosť od 30 do 50 kg. Vhodný je tak na dlhé dovolenky.
  • Kufre s rozšíriteľným objemom – špeciálny typ kufrov, ktorý disponuje expandérmi. Tie mu dovoľujú zväčšiť objem o 10 až 20 litrov. Vo väčšine prípadov majú túto funkciu textilné kufre.

Nezabudnite na materiál kufra

Na základe materiálu hovoríme o dvoch základných typoch cestovných kufrov, ktorými sú:

Textilný kufor

Textilné kufre sú obľúbené najmä vďaka nižšej hmotnosti a výhodnej cene. Okrem toho potešia aj rôznymi priehradkami, praktickým vnútorným usporiadaním a tým, že ich na trhu nájdete v mnohých veľkostiach.

Na druhej strane mínusom textilných kufrov je to, že majú nižšiu odolnosť a neposkytujú tak vysokú úroveň ochrany ako škrupinové. Sú preto vhodné skôr na cestovanie autom, vlakom alebo autobusom. Nie lietadlom.

Škrupinový kufor

Škrupinové kufre sú aktuálne najpopulárnejšie. Známe sú vysokou odolnosťou a tým, že vaše veci udržujú v bezpečí. Bez akýchkoľvek obáv ich tak môžete použiť aj pri cestovaní lietadlom. Následne im nechýbajú ani zaujímavé dizajny a množstvo veľkostí.

Medzi nevýhody škrupinových kufrov patrí vyššia cena a to, že nie sú tak flexibilné. Na rozdiel od textilných spravidla nemajú možnosť rozšírenia objemu.

Výber kufra ovplyvnia aj funkcie

Cestovné kufre môžu disponovať rôznymi funkciami, ktoré zvyšujú ich praktickosť. Platí, že čím viac ich majú, tým lepšie sa vám s nimi bude cestovať. K funkciám, s ktorými sa dnes stretnete najčastejšie, patria:

  • teleskopické madlo,
  • bezpečnostný zámok,
  • menovka,
  • reflexné prvky,
  • dvojitý zips.

Zvoľte si správny počet koliesok

Cestovné kufre majú:

  • Dve kolieska – kufre sa veľmi dobre pohybujú na hladkom aj nerovnom povrchu. Plus, keď ich niekam postavíte, nikam sa nepohnú. Mínusom je len to, že sa nedajú tlačiť vedľa seba.
  • Štyri kolieska – sú vysoko praktické, pretože kufre môžete ťahať za sebou alebo tlačiť vedľa seba. Nie sú však ideálne na pohyb po nerovnom povrchu.

Dôležitý je aj dizajn

Dizajn sa odvíja čisto od vašich predstáv. Ak s kufrom plánujete predovšetkým lietať, zvážte výber výrazného prevedenia s hravými farbami a tvarmi, ktoré si s nikým nepomýlite. Pri cestovaní autom alebo iným dopravným prostriedkom pokojne siahnite aj po niečom jednoduchšom.

Vo všeobecnosti platí, že za elegantný dizajn s rôznymi zaujímavými prvkami si priplatíte viac ako za bežné vyhotovenie. Keď však chcete, aby sa kufor stal vaším módnym doplnkom, takáto investícia určite stojí za to.

Article Categories:
Ako na to