dec 16, 2021
1414 Views
Komentáre vypnuté na Poznáte medicinálne (liečivé) huby? Čo všetko o nich vieme?

Poznáte medicinálne (liečivé) huby? Čo všetko o nich vieme?

Written by

V súčasnosti sa čoraz populárnejšími doplnkami stravy stávajú huby s liečivými účinkami. Poznáme ich aj pod názvom medicinálne a ľudstvo ich už od nepamäti používa ako súčasť ľudovej medicíny. Viac o ich využití a liečivých účinkoch si povieme v našom článku.

Detox organizmu sa stáva čoraz dôležitejším

V dnešnej modernej dobe, viac ako kedykoľvek predtým, je dôležité dbať na detoxikáciu organizmu. Je zásadná v starostlivosti o zdravie, pretože ľudské telo je neustále vystavované toxickým látkam zo životného prostredia. Pochopiteľne, s civilizačným pokrokom a technologickými vymoženosťami doby, čím ďalej tým viac.

Škodia nám najmä dioxíny a rôzne karcinogény, ktoré sa vyskytujú vo vzduchu, avšak môžeme ich nájsť napríklad aj v materskom mlieku. Nespoliehajte sa ani na biozeleninu. Rovnako i tá totiž môže obsahovať ťažké kovy a iné látky, ktoré poškodzujú vnútorné orgány.

Je tu tiež spojitosť toxínov so vznikom Alzheimerovej choroby, rakoviny a cirhózy pečene. Využitie liečivých húb v súvislosti s detoxikáciou organizmu je preto naozaj po medicínskej stránke rozmanité a čoraz dôležitejšie.

Medicinálne huby ako liečivo

Tradičná čínska medicína používa medicinálne huby pri liečbe už dlhé tisícročia. Ich účinné liečivé zložky sú naozaj unikátne, pričom významné miesto spomedzi nich zaujímajú hlavne komplexné polysacharidy a betaglukán.

Práve vďaka nim potom naše telo dokáže výraznejšie stimulovať imunitný systém, čo je vítaná pomoc napríklad pri rôznych zápaloch. Liečivých účinkov medicinálnych húb je však ďaleko viac. Závisí to hlavne od toho, ktorú hubu na čo použijete.

Vedeli ste, že…

… jedinou zložkou polysacharidu betaglukánu je glukóza? Viaže sa vo veľkých molekulách a to tak, že výsledkom je zložený cukor, ktorý potom slúži ako zásobáreň energie pre svalovú aktivitu. Je preto veľmi dôležitý napríklad pre športovcov, ktorí vyvíjajú väčšiu pohybovú aktivitu. Do tela sa betaglukán dostáva cez klky tenkého čreva.

Pripravili sme pre vás zoznam najpoužívanejších medicinálnych húb.

Reishi (Lesklokôrovka obyčajná)

Už v starovekej čínskej medicíne si Reishi veľmi cenili. Dokonca jej dali skvostné meno – božská huba nesmrteľnosti. Používa sa hlavne pri fyzickej a psychickej únave, pri zápaloch a tiež pri alergiách. Zároveň dokáže posilniť srdce, chrániť pečeň či pomôcť pri niektorých druhoch onkologických ochorení. Jej použitie by ste mali zvážiť aj v prípade, že vám lekár diagnostikoval chudokrvnosť.

Agaricus (Pečiarka mandľová)

Zo všetkých medicinálnych húb obsahuje najviac betaglukánov a práve preto je táto huba ideálna pre športovcov. Využitie však nájde aj pri alergiách (zvieracej i potravinovej), autoimunitných problémoch, leukémii a pri diabetes. Je tiež prospešná na celkové posilnenie imunity.

Coriolus (Trúdnikovec pestrý)

Doslova postrach patogénov, mikroorganizmov a všetkého, čo treba dať z tela von. Preto je táto huba ideálna na celkové prečistenie organizmu. Poradí si napríklad s kvasinkami, chlamýdiami, rôznymi mykózami, oparmi či bradavicami. Čo je tiež dôležité, pri chemoterapii prispieva k regenerácii zničenej sliznice.

Maitake (Trsovnica lupeňovitá)

Veľmi užitočná huba najmä pri osteoporóze. Teda vtedy, keď treba podporiť kostné tkanivo. A to je dôležité hlavne u seniorov. Preto sa tejto hube niekedy hovorí aj preventívna huba na starobu. Pomôže však aj pri diabetes (II. typu), vysokom cholesterole, chemoterapii, vysokom krvnom tlaku či v prípadoch nechutenstva.

Hericium (Koralovec ježovitý)

Pokiaľ potrebujete harmonizovať tráviacu sústavu, tak Hericium je to pravé. Táto huba dokáže pomôcť napríklad pri gastritíde, žalúdočných vredoch či refluxe. Rovnako má imunomodulačné účinky. Dokonca dokáže zvýšiť šancu na prežitie po infarkte a zmierniť príznaky neurologických ochorení – starecká demencia, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, skleróza multiplex…

Shiitake (Húževnatec jedlý)

Príroda túto hubu síce nemá rada (drevokazná huba), no v tradičnej medicíne ide o hotový poklad. Má silné imunostimulačné, antiinfekčné, protinádorové a rádioprotektívne účinky. Tiež výborne znižuje hladinu cholesterolu, upravuje krvný tlak a posilňuje imunitu organizmu proti vírusovým ochoreniam.

Hliva ustricová

Výborná najmä v prípadoch, kedy potrebujete posilniť imunitný systém. No táto huba vám dokáže pomôcť aj s prevenciou proti stareckej demencii, či Alzheimerovej chorobe. Kvôli vysokému obsahu antioxidantov má zároveň i protizápalové vlastnosti.

Cordyceps (Húsenica čínska)

Prospešná v prípadoch, kedy potrebujete posilniť svoje libido. V organizme totiž zvyšuje hladinu testosterónu, čo potom zvyšuje sexuálnu energiu. Pretože táto rastlinka pochádza z Himalájí, niekedy sa s ňou stretnete pod názvom – himalájska viagra. Pochopiteľne, zdravotných benefitov je v jej prípade omnoho viac. Dokáže tiež napríklad znížiť hladinu cholesterolu v krvi či zlepšiť kondíciu srdcovo-cievnej sústavy.

Záver

Medicinálne huby sú súčasťou tradičnej medicíny už dlhé tisícročia. Preto niet pochýb o ich zdravotných benefitoch. Veríme, že sme vám naším článkom pomohli vybrať na vaše zdravotné problémy ten správny prípravok. Nezabudnite ale na pravidelné a správne dávkovanie.

 

 

 

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu