dec 20, 2021
470 Views
Komentáre vypnuté na 8 tipov pre začiatočníkov na paddleboardoch

8 tipov pre začiatočníkov na paddleboardoch

Written by

Ste fanúšikom vodných športov a rozhodli ste sa pre paddleboard? Poradíme vám, ako začať.

Paddleboard v podstate vyzerá ako veľký surf, na ktorom stojíte a pádlujete. Ide o zábavnú a relaxačnú aktivitu, vďaka ktorej toho zažijete naozaj veľa.

Paddleboard zvládnu aj začiatočníci, poďme sa spolu pozrieť na to, ako zvládnuť základy.

1. Kvalitná výstroj

Správna výbava znásobí celkový pôžitok a poskytne vám pocit bezpečia pri akomkoľvek športe. Skôr ako začnete s pádlovaním v stoji, uistite sa, že máte správny paddleboard – najlepšie je začať s hrubou, širokou, univerzálnou doskou, na ktorej sa dá ľahko udržať rovnováha.

Pokiaľ ide o pádlo, dôležitá je jeho dĺžka. Vďaka tomu sa nebudete musieť zohýbať alebo predkláňať, čím ušetrite energiu a udržíte stabilitu. Ideálne je mať o 9 až 10 cm dlhšie pádlo než je vaša výška.

2. Naučte sa správnu techniku pádlovania

Ak práve začínate, váš inštinkt vás povedie k tomu, že budete veslo držať ohnutou časťou smerom k vám. Pádlo otočte tak, aby ohnutá časť smerovala od vás. Dbajte na umiestnenie rúk a nemajte ich blízko pri sebe.

3. Skontrolujte smer vetra

Vždy dbajte na podmienky vetra. Naučte sa základy paddloboarding a precvičujte stabilitu. V prípade, že je vietor príliš silný, ľahnite si na dosku (bruchom nadol s pádlom zasunutým pod telom) a pádlujte rukami, ako by ste to robili pri bežnom surfovaní. V zlom počasí aktivitu vynechajte.

4. Dosku k sebe pripútajte

Na konci dosky surfu a rovnako aj paddleboardu sa nachádza vodítko, ktoré si vždy pripnite na kotník. Lanko umiestnite na vonkajšiu časť členku, aby ste sa nepotkli. Pri pádoch nestratíte dosku a ak vás náhodou vietor zaveje tam, kam nechcete, na svojom paddleboarde pohodlne priplávate naspäť.

5. Používajte silu coru

Na paddleboarde je najdôležitejšia sila stredu vášho tela, nie rúk. Svaly rúk vám poskytnú menej sily než efektívne zapojenie celého tela.

6. Správny smer jazdy

Paddleboard má nakonci dosky plutvičku, ktorá musí byť vždy vzadu. Dajte si na túto chybu pozor, budete sa cítiť stabilnejšie a doska nebude meniť smer.

7. Majte hlavu hore

Pre začiatočníkov môže byť niekedy ťažké udržať hlavu hore a pozerať sa rovno pred seba. Pri udržiavaní rovnováhy je prirodzenejšie pozerať sa dole. Ide však o to, že pri pádlovaní je mimoriadne dôležité stáť rovno.

8. Naučte sa padať

Pri akýchkoľvek športoch, stojkách a iných aktivitách je dôležité vedieť aj ako padnúť. Aby ste si neublížili. Výhybajte sa pádu tvárou na dosku, radšej skočte priamo do vody.

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to