nov 18, 2023
175 Views
Komentáre vypnuté na Ako správne zazimovať štvorkolku?

Ako správne zazimovať štvorkolku?

Written by

Pre majiteľov športových štvorkoliek je zima obdobím, počas ktorého sa musia na pár mesiacov so svojim strojom rozlúčiť. Pred zazimovaním štvorkolky dbajte na to, aby ste ju zaparkovali na vhodné miesto. Pred odstavením štvorkolku uveďte do perfektného stavu. Správne pripravená štvorkolka vydrží dlhé obdobie nečinnosti a znovu sa na jar pustí do akcie bez najmenšieho zaváhania.

Skutočne chcete štvorkolku zazimovať?

Správne zazimovanie štvorkolky do garáže pomôže predĺžiť jej životnosť a minimalizovať potrebu budúcich opráv. Avšak na mieste je otázka, či vskutku musí štvorkolka celú zimu prečkať v garáži. So štvorkolkou za istých okolností môžete jazdiť po celý rok. Dokonca je jazda po snehu oveľa viac zábavnejšia. Možnosťou je vymeniť na štvorkolke pneumatiky za snežné pásy a prerobiť ju tak na snežný skúter. Na jazdu sa poriadne oblečte, kúpte si vyhrievané rukoväte, ochranný predný štít a môžete si jazdu užívať aj v tuhých mrazoch. Ak sa predsa len rozhodnete svojho priateľa na čas opustiť, postupujte nasledovne.

Očistenie štvorkolky a parkovanie v garáži

Pred uložením štvorkolky do garáže je dôležité dôkladne ju očistiť. Odstráňte nánosy blata, prachu a iných nečistôt. Pri čistení nezabudnite na pneumatiky. Použite jemné mydlo a vodu. Následne stroj dôkladne osušte. Kovové časti štvorkolky ošetrite antikoróznymi prípravkami.  Investujte do kvalitnej ochrannej plachty, ktorá zakryje celú štvorkolku. Týmto krokom ochránite povrch stroja pred prachom a vlhkosťou.

Ideálne je na zimu zaparkovať stroj do garáže. Ak je to možné, zvážte zdvihnutie štvorkolky pomocou stojanov alebo podporných tyčí. Zdvihnutím minimalizujete tlak na pneumatiky, čo môže počas dlhodobého uloženia zabrániť tvorbe deformovaných miest.

Starostlivosť o batériu a kvapaliny

Batérie majú tendenciu sa vybíjať, keď sú vozidlá dlhodobo mimo prevádzky. Preto je dôležité odpojiť batériu a umiestniť ju na suché miesto mimo štvorkolky. Odporúčame použitie inteligentnej nabíjačky, ktorá udržiava optimálnu úroveň nabitia. Zabezpečte, aby všetky kvapaliny ako sú palivo, olej a chladiaca kvapalina boli na správnych úrovniach. Palivová nádrž musí byť naplnená na maximum. Do nádrže pridajte palivový stabilizátor, aby ste predišli problémom spojeným s oxidáciou paliva počas skladovania.

Preverenie častí štvorkolky

Pred zakrytím štvorkolky can am preverte všetky spoje, ich tesnosť a stav. Nezabudnite na preverenie stavu bŕzd, ktoré po dlhom státí môžu nemilo prekvapiť. Overte kompletný stav brzdového systému a uistite sa, že brzdová kvapalina je na správnej úrovni. Na škodu nie je pred zimou vymeniť brzdové kotúče a platničky.

Možno vám už stará štvorkolka doslúžila a túžite po novej. Vaše túžby pretavte do reality a nakonfigurujte si stroj podľa svojich predstáv na tomto odkaze https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

 

 

 

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

Article Categories:
Ako na to