V boji proti sprejerom vytiahli samosprávy, podnikatelia, aj štát v legislatíve. Program “Stop graffiti” oslovil v posledných rokoch masy a do boja so sprejermi vytiahli zbrane najvyššieho kalibru. Platný Trestný zákon v Slovenskej republike v paragrafe § 246 hovorí: „Kto poškodí cudziu vec tým, že ju postrieka, pomaľuje, popíše farbou alebo inou látkou, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“
Tu však tresty nekončia. Za „maľovanie“ na steny a fasády budov môže sprejer dostať až 10 rokov „basy“. Ostane po ňom odstránenie graffiti a čistenia následkov jeho konania.
Boj so sprejermi a graffiti na dlhé lakte
„Graffiti sa zdá byť nevinná zábavka mladých ľudí. Pokiaľ je riadená, pod kontrolu s povolením, je všetko v poriadku. Problém nastáva, ak sprejeri zničia fasádu domov, historických pamiatok alebo iných stavebných pozoruhodností,“ hovorí Petr Lipka zo spoločnosti zaoberajúcej sa odstraňovaním graffiti A Servis Lipka, s.r.o..
Odstránenie graffiti z fasády domu alebo budovy nemusí byť 100%-tné. Fasády budov a steny, ktoré neboli ošetrené antigraffitovou ochranou, môžu ostať trvalo poškodené.
„Graffiti môže na fasáde domu zanechať jemný tieň, ktorý sa musí ošetriť a opraviť. Účinnosť čistenia „maľovačky“ na stene bez antigraffitovej vrstvy sa pohybuje medzi 60% – 90%. Pritom farba môže poškodiť vnútornú štruktúru materiálu fasády a stien budov a sprejer má zavarené na jeden až desať rokov vo väzení,“ oboznamuje Lipka.
Čistenie graffiti prebieha do hĺbky
Postriekanie fasády a stien budovy ich môže narušiť až do hĺbky. Stena a fasáda poškodená graffiti stratí farebný odtieň, vytvoria sa trhliny, dokonca sa môže odlúpiť omietka.
„Budovy zasiahnuté sprejermi sa musia očistiť a opraviť do hĺbky silikátovým tmelom. Majitelia budov v oblastiach s výskytom pouličného „umenia“ by mali predchádzať poškodeniu antigraffitovou ochranou. Čistenie a odstraňovanie graffiti sa dá potom vykonať aj niekoľko krát bez poškodenia steny,“ informuje Lipka o možnostiach ochrany pred sprejermi.
Viac sa dočítate na našom blogu.