dec 28, 2022
153 Views
Komentáre vypnuté na Zimný alebo letný paplón? Hlavne taký, pod ktorým sa dobre vyspíte

Zimný alebo letný paplón? Hlavne taký, pod ktorým sa dobre vyspíte

Written by

Bez vankúša a paplóna si pohodlné spanie nedokážeme predstaviť. Lôžkoviny vo veľkej miere prispievajú ku komfortu spania. Ideálne je, keď počas roka meníte dva druhy prikrývky – letnú a zimnú. Dva paplóny majú svoje opodstatnenie. Letný reguluje teplotu tela a zimný príjemne zahreje. Aké sú medzi týmito paplónmi rozdiely a ako si vybrať správne?

Na paplóne záleží rovnako ako na matracoch

Pri výbere matracov si väčšina ľudí dáva načas a vyberajú ich podľa veľkosti, tvrdosti, materiálu alebo podľa zdravotného stavu. Paplóny a vankúše sú rovnako dôležité ako matrace. Z vankúšov prvé miesto vyhrávajú anatomické, ktoré správne podpierajú krčnú chrbticu. Zväčša ide o vankúše vyrobené z pamäťovej peny. Paplóny by ste mali kupovať dva. Jeden na letné mesiace a druhý na zimné. Letné paplóny sú tenké, majú nízku gramáž. Ich hlavnou úlohou je udržať teplotu tela, aby sa vplyvom vyšších vonkajších teplôt organizmus príliš nezahrial. Zimné paplóny sú prešívané z viacerých vrstiev. Ide o prikrývky, ktoré pôsobia ako termoregulácia a zahrejú aj počas najtuhších mrazov.

A čo celoročné paplóny?

Pre nerozhodných ľudí alebo pre ľudí, ktorí nemajú sezónne paplóny kde skladovať, sú určené celoročné prikrývky. Univerzálne paplóny nie sú ani príliš tenké a ani príliš hrubé. Tvoria kompromis, ale nikdy vám nezaručia také spanie ako pod sezónnym paplónom.

Pozor na dĺžku paplóna

Paplóny je nutné vyberať aj podľa dĺžky a šírky. Ak kúpite príliš krátky paplón, jeho dĺžka vás poriadne potrápi. S malým paplónom sa nedokážete zakryť až po krk a zároveň mať zakryté chodidlá. Veľmi vysokí ľudia by nemali využívať štandardnú veľkosť paplóna, ktorá je 140 x 200 cm. Existujú predĺžené verzie, ktoré zabezpečia zakryté chodidlá aj dlháňom.

Druhy výplní paplónov

Pre komfort spania je veľmi dôležitým parametrom výplň paplóna. A nielen pre komfort, pretože výplň vplýva na to, ako sa vám bude dýchať. Napríklad perie a páperie, ktoré poznáte z perín starých mám sa už veľmi nepoužívajú kvôli tomu, že ide o materiály vyvolávajúce alergické reakcie. Napriek tomu ide o kvalitné materiály, ktoré hrejú a zároveň dobre odvádzajú vlhkosť. Perie a páperie už roky nahrádzajú syntetické vlákna. Zo syntetických materiálov má najlepšie vlastnosti duté vlákno. Paplóny z dutého vlákna sú ľahké a príjemne hrejivé. Medzi najkvalitnejšie paplóny patria tie, ktoré sú vyrobené z nanovlákna. Ide o hypoalergénny materiál so skvelými termoregulačnými vlastnosťami.

 

 

Article Categories:
Ako na to